Jak Święto Pracy 1 maja obchodzi świat?

Międzynarodowe Święto Pracy zaczęto obchodzić w 1890 r., ku pamięci robotników, którzy zginęli, walcząc o swoje prawa i ośmiogodzinny dzień pracy, w Chicago, w 1886 r. Jak ten dzień obchodzony jest współcześnie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak Święto Pracy 1 maja obchodzi świat?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

1 maj 2017 3:50


W Polsce 1 Maja jest świętem państwowym. Po II wojnie światowej było obchodzone bardzo hucznie. W okresie stalinowskim do obchodów szykowano się już w marcu. Organizowano pochody, wiece i spotkania, podczas których rozpowszechniano hasła o treści ideologicznej i politycznej. Trasy przemarszu były dekorowane licznymi flagami i chociaż uczestnictwo było często wymuszane na pracownikach, to jednak brano w nim liczny udział. Efekt? Święto Pracy stało się symbolem Polski Ludowej.

Pracownice PKP. Warszawa, 1973 r. (Fot. nac.gov.pl) Pracownice PKP. Warszawa, 1973 r. (Fot. nac.gov.pl)

Pochody nadal są organizowane, ale już nie z taką pompą i zaangażowaniem jak kiedyś. Dziś większość Polaków traktuje pierwszomajowe święto jako czas wolny od pracy i okazję do zorganizowania sobie długiego weekendu. Ci, którzy wzięli w tym roku jeden dzień wolnego (we wtorek, 2 maja), mogą cieszyć się pięciodniowym weekendem.

Finlandzkie Vappu

W Finlandii 1 Maja to także oficjalnie Dzień Pracy (Suomalaisen Työn Päivä). Kiedyś było to święto robotników, chłopów i rzemieślników, dziś jednak robotniczy charakter święta jest już mniej istotny – został zdominowany przez Vappu (Noc Walpurgii), czyli fiński karnawał. Dzień ten jest kojarzony przede wszystkim ze studentami.

Impreza rozpoczyna się 30 kwietnia, kiedy to ulice miast wypełnia młodzież w charakterystycznych strojach. Tradycją jest także ubieranie helsińskiego pomnika nagiej kobiety Havis Amanda w studencką czapkę - ylioppilas lakki.

Tego dnia dozwolone jest również spożywanie alkoholu na świeżym powietrzu we wszystkich miastach – na co dzień nie wszędzie jest to możliwe.

 

Grecki dzień kwiatów i życia

Według Greków 1 maja to nie tylko Święto Pracy i związane z nim pochody, ale również dzień kwiatów i życia, gdyż ziemia odradza się po długiej zimie. W tym dniu mieszkańcy miast tradycyjnie wyruszają na pikniki na wieś. Charakterystycznym widokiem jest niebo pełne latawców. Ludzie zbierają polne kwiaty, z których robią wieńce i wieszają je na frontowych drzwiach swoich domów. Wiszą tam one aż do Nocy Świętojańskiej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.