Jak pracownicy z różnych zakątków świata witają Nowy Rok?

Już niebawem ludzie z każdego zakątka świata będą witali Nowy Rok. W różnych częściach świata ta najhuczniejsza impreza w roku odbywa się w nieco innych okolicznościach niż w Polsce, na co wpływ mają zarówno różnice czasowe jak i kulturowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak pracownicy z różnych zakątków świata witają Nowy Rok?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 gru 2015 13:55


Mieszkańcy wysp Kiribati na Pacyfiku będą pierwszymi osobami na świecie, które zaczną świętować Nowy Rok. Jedenaście lat temu kandydat na prezydenta obiecał Kiribatczykom, że jeśli wygra wybory, będą pierwszym społeczeństwem na świecie witającym Nowy Rok. Wygrał i dotrzymał słowa dzieląc kraj na trzy strefy czasowe. W tej najbardziej wysuniętej na wschód, kolejny rok rozpocznie się, kiedy w Polsce wybije godzina 11:00.

Po czterech godzinach odliczanie do północy rozpoczną Australijczycy. W Tokio i Pekinie rozpocznie się zabawa sylwestrowa kolejno o 16 i 17 godzinie polskiego czasu, później do zabawy przystąpią kolejne państwa azjatyckie, a wraz z Polską Nowy Rok przywita większość europejskich krajów.

W Rosji sztuczne ognie i noworoczne koncerty można oglądać dwukrotnie, ponieważ rosyjski Nowy Rok jest obchodzony według gregoriańskiego i juliańskiego kalendarza, czyli 1 i 14 stycznia. Najpóźniej w sylwestra świętowaliby mieszkańcy wysp Baker i Howland, ale obie wyspy są niezamieszkałe i stanowią rezerwaty dzikiej przyrody. Tam kolejny rok kalendarzowy rozpocznie się o godzinie 13:00 czasu polskiego.

- Sposób obchodzenia Nowego Roku i radowania się nim w każdym kraju przebiega nieco inaczej. Nasi kursanci, którzy zdecydowali się na zagraniczne kursy językowe w okresie świątecznym i poświątecznym twierdzą, że noc sylwestrowa w innych krajach różni się od naszej polskiej – pomimo podobnych życzeń i postanowień związanych z nadchodzącym rokiem. Im odleglejsza kultura, tym bardziej odmienne są zwyczaje i rytuały związane z przygotowaniami do ostatniej nocy w roku – mówi Sylwia Rogalska, country product manager Education First w Polsce. - Trudno jest nam wyobrazić sobie słoneczne święta lub sylwestra bez padającego śniegu, ośnieżonych ulic - dodaje.

Są jednak kraje, w których brak słońca pod koniec roku byłby czymś wyjątkowym. - Temperatura oscyluje wokół 26 stopni Celsjusza, tak więc lepienie bałwana niestety nie wchodzi w grę. Zamiast tego, można udać się na plaże i cieszyć słońcem, które zachodzi dopiero około godziny 21 – mówi Michael Lindsay, dyrektor szkoły Education First  w Cape Town, RPA.

Brazylia

W sylwestra w Rio de Janeiro nawet do dwóch milionów osób bawi się wspólnie na plaży Copacabana. Na tę noc organizatorzy przygotowują każdego roku około 150 ton petard. Brazylijczycy w ostatnią noc roku ubierają się na biało, wierzą, że biały strój zapewni im szczęście i spokój w kolejnych dwunastu miesiącach. Inny brazylijski zwyczaj mówi, że przed kolejnym rokiem należy złożyć ofiarę bogini morza Yemanji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.