Jak pracować w upałach?

0 0
Jak pracować w upałach?

Wakacje to dla wielu branż czas rozprzężenia i zwolnionych obrotów. Wysoka temperatura nie sprzyja koncentracji, słońce za oknem sprawia, że myślimy o wakacjach i niechętnie wracamy do służbowych obowiązków.

Nasz organizm ma swój rytm. Warto go dobrze poznać, aby z radością i efektywnie wykonywać powierzoną nam pracę. Człowiek w ciągu doby posiada zazwyczaj dwa momenty zwiększonej aktywności. Jest to poranek - oczywiście po skutecznym rozbudzeniu się - oraz popołudnie.

- Wiedząc, że nasz poziom aktywności jest najwyższy ok. godziny 10 warto to uwzględnić w naszym planie dnia i na tę godzinę zaplanować ważne spotkanie lub trudne zadanie do zrobienia. Człowiek rano jest najbardziej kreatywny i pełny energii. Mądre rozplanowanie dnia zwróci się nam z nawiązką - szczególnie w porze lata, kiedy upał dodatkowo może dać się we znaki - radzi Krzysztof Inglot dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service.

Kolejny czas wzmożonej aktywności przypada zazwyczaj na godzinę 15-16. Jest to dobry czas na dokończenie rozpoczętych zadań, szczególnie, jeśli jest to praca odtwórcza. Do kiedy trwa dobra passa? Według psychologów wyż trwa do około godziny 18, a potem pojawia się zmęczenie i mniejsza zdolność koncentracji. Najmniej efektywnym czasem jest też godzina 12-14, gdy stajemy się głodni i zmęczeni po porannym wysiłku.

- Jeśli mamy wpływ na zorganizowanie naszego dnia w pracy pamiętajmy, że środek dnia dobrze poświęcić na małe odprężenie i regenerację. Czas ten jest szczególnie „celebrowany" na południu Europy, kiedy wysoka temperatura uniemożliwia dalszą pracę. Można w tym czasie iść na lunch i trochę odpocząć. Nie porywajmy się jednak na ważne biznesowe negocjacje w okolicach posiłku i bezpośrednio po nim, ponieważ nasz organizm nie będzie wtedy działał na pełnych obrotach - dodaje Krzysztof Inglot.

W upale każdemu ciężko się pracuje. - Jeśli pomieszczenie, w którym pracujesz nie posiada klimatyzacji - porozmawiaj z pracodawcą o możliwości wcześniejszego zaczynania dnia pracy. Lepiej pracować w lato w godzinach 7-15, niż 9-17, ponieważ rano, kiedy temperatura jest jeszcze znośna można wykonać wiele zadań bez zbytniego wysiłku - wyjaśnia Krzysztof Inglot.

Spadek aktywności w środku dnia często spotęgowany jest latem, gdy temperatury osiągają najwyższy poziom. Wyż intelektualny zazwyczaj idzie w parze z niższą temperaturą, a niż z południowym upałem.

Układając swój plan dnia trzeba wziąć pod uwagę także indywidualne preferencje i skłonności swojego organizmu. To, czy - jak to się popularnie określa - jesteśmy skowronkami, czy sowami. Na aktywność w pracy ma także wpływ pora, o której kładziemy się spać i wstajemy, jaką stosujemy dietę, czy uprawiamy sport. Jednak główny schemat dla większości z nas pozostaje taki sam.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.