Jak osiągnąć zawodowy sukces w 2016 r.?

Kolejny rok może przynieść wiele sukcesów na polu zawodowym, pod warunkiem jednak, że obrane cele będą realne i konsekwentnie realizowane. Jak się do tego zabrać?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak osiągnąć zawodowy sukces w 2016 r.?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

29 gru 2015 9:30


– Samo wyznaczenie celu i postanowienie jego realizacji może okazać się niewystarczające. W natłoku codziennych spraw, postanowienia mogą ulec zatarciu, a ich realizacja odłożona na bliżej nieokreślony czas – zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Aby tego uniknąć, proponuje ona realizację planów dobrze rozplanować, biorąc pod uwagę wszelkie możliwe czynniki, takie jak bardziej intensywne okresy w pracy, urlopy, ważne wydarzenia rodzinne, czyli wszystko to, co może absorbować dużo czasu i uwagi, a tym samym odciągać od zamierzonych działań.

Ustalanie priorytetów to najprostsza metoda, by z sukcesem osiągnąć założone cele i jednocześnie uniknąć chaosu organizacyjnego. Warto wykorzystać więc do planowania codziennej pracy narzędzia, które posiadamy, np. kalendarz w poczcie e-mail, przypomnienia w smartfonie czy tradycyjne notatki. Nie wymagają one dużo wysiłku, a skutecznie systematyzują pracę i pomagają osiągnąć założone cele.

Nagrody i motywacja

– Każde postanowienie może zostać zrealizowane, pod warunkiem, że jest do niego odpowiednie nastawienie i motywacja. Przygotowując listę celów do osiągnięcia w nowym roku warto wypisać obok nich korzyści, jakie się z nimi wiążą. Wizja nowej pracy nie jest aż tak kusząca jak wizja nowej pracy, w której zarobki będą wyższe co pozwoli, np. na więcej podróży czy zakup wymarzonego ekspresu do kawy – radzi Małgorzata Majewska.

Jej zdaniem ważną kwestią w procesie motywowania jest również stworzenie systemu niewielkich nagród. Jeśli realizację swoich noworocznych postanowień podzielisz na mniejsze etapy, po każdym odhaczeniu kolejnego punktu będziesz mógł się nagradzać, co pomoże podtrzymać zapał oraz zmobilizować się do dalszego działania.

Warto pamiętać, że nagroda to coś wyjątkowego i nie powinniśmy zmieniać jej w rutynę. Tę metodę można także zastosować w codziennej pracy. Mając poczucie, że tracimy zapał, warto poszukać czegoś co będzie motywacją i poprosić szefa np. o wyznaczenie systemu premiowego.

Rozwój talentów

Choć w pierwszym odruchu praca nad słabymi stronami wydaje się jedynym słusznym pomysłem, lepiej włożyć energię we wzmacnianie mocnych stron i rozwijanie posiadanych już kompetencji. Zdobyte do tej pory umiejętności warto szlifować do poziomu eksperckiego.

To dzięki nim możemy awansować, postarać się o podwyżkę czy zdobyć lepszą pracę. Jeśli jesteś w czymś dobry, ale widzisz jeszcze pewne braki skup się na ich nadrobieniu.

– Możesz robić to sam lub skorzystać z pomocy coacha, który pomoże ci dostrzec pozostałe twoje atuty i wskaże najlepsze sposoby na ich rozwijanie – zaznacza Małgorzata Majewska. – Doskonalenie siebie i swoich kompetencji to inwestycja, która szybko przyniesie zwrot.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

sylwia 2016-01-26 00:48:44

Zgadzam się, że wyznaczenie priorytetów, może w dużym stopniu determinować szanse na osiągnięcie sukcesu zawodowego. Moim zdaniem, najważniejsze jest to, aby uwierzyć, że mogę osiągnąć sukces. Często przecież marzymy o wspaniałej karierze zawodowej, wielkich awansach i spektakularnych podwyżkach... a prawda jest taka, że boimy się, że nam się to nie należy. Jeżeli ktoś chciałby znaleźć motywację do wiary we własne możliwości polecam artykuł na blogu BE-MASTER.