Jak odpocząć od pracy w święta?

Zbliżający się okres świąteczny to dla wielu czas odpoczynku po intensywnej końcówce roku. Często zdarza się jednak, że mimo przerwy wracamy myślami o pracy. Jak nie poddać się presji i dobrze wykorzystać święta do „naładowania baterii” na nowy rok?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak odpocząć od pracy w święta?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

21 gru 2015 11:29


Już kilka dni wolnego, w którym zajmiemy się sobą i odłożymy na bok sprawy zawodowe, pozwala na nabranie dystansu i odpoczynek od pracy. Trzeba jednak umiejętnie z nich korzystać. Szczególnie w okresie świątecznym warto oddać się rodzinnej atmosferze, zapomnieć o pracy i pozwolić sobie na relaks - z korzyścią dla siebie i bliskich.

Jak najmniej spraw na głowie

Okres przedświąteczny w firmach to z reguły czas wzmożonej pracy i domykania projektów. Wszystko po to, by w nowym roku móc ruszyć z nowymi zadaniami i nie wracać do starych spraw.

- Przedświąteczna gorączka udziela się wszystkim, postaraj się jednak zachować spokój i maksymalnie wykorzystuj czas pracy. Zminimalizuj korzystanie z pożeraczy czasu, jakimi są media społecznościowe i internet. Wypunktuj najważniejsze sprawy i nadaj im priorytety. Pozwoli Ci to efektywniej wykorzystać każdą minutę i zakończyć możliwie jak najwięcej zadań przed przerwą. Dzięki temu łatwiej zapomnisz o pracy w święta, a twój wypoczynek będzie przyjemniejszy - radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Dobra organizacja zadań przed świętami gwarantuje pozytywne nastawienie i większy zapał do pracy po świątecznym rozleniwieniu. W ostatnich dniach przed świętami starajmy się nie zostawać po godzinach, bo spowoduje to jedynie większe przeciążenie - zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Odstaw telefon i maila

Święta Bożego Narodzenia i okres przed sylwestrem to czas, który jeśli tylko możemy wziąć urlop, warto poświęcić sobie i bliskim. Jeżeli wykonywana przez nas praca nie wymaga bycia pod telefonem 24 godziny na dobę, w czasie wolnym najlepiej wyłączyć służbową komórkę i nie zaglądać do firmowej skrzynki mailowej.

Przed udaniem się na urlop ustawmy odpowiednią odpowiedź zwrotną, w której trzeba zaznaczyć w jakim okresie będziemy nieobecni i kiedy nadawca może spodziewać się odpowiedzi. Dzięki temu nikt nie będzie miał pretensji z powodu braku natychmiastowej reakcji.

Jeśli na co dzień pracujemy bezpośrednio z klientami, warto poinformować ich wcześniej od planowanej przez nas przerwie świątecznej.

Odpocznij od pracy

Zamiast rozmów o pracy, żalenia się na szefa, wspominania i przeżywania sytuacji biurowych - podczas świąt lepiej skupić się na takich formach wypoczynku, które sprawiają największą przyjemność, a przy stole ograniczyć rozmowy na tematy zawodowe do absolutnego minimum.

- Pamiętaj, że rozmowa o Twoich problemach przypomina o pracy nie tylko Tobie, ale i rozmówcy. Nie wyrzucaj więc frustracji na forum rodzinnym. Jest wiele ciekawszych i bardziej przyjemnych tematów do omówienia z bliskimi niż kolejny, wymagający przetarg czy problemy z kolegami z zespołu - podpowiada Małgorzata Majewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.