Jak fast food ma podbić kraj, który słynie z własnej kuchni? Trzeba zięcia premiera

0 0
Jak fast food ma podbić kraj, który słynie z własnej kuchni? Trzeba zięcia premiera

McDonald’s otworzył 15 lutego 2014 r. pierwszy lokal w wietnamskim mieście Ho Chi Minh.

Przed tym wydarzeniem McDonald's działał w 118 krajach na świecie. Od ub. tygodnia do nowej restauracji w samym centrum miasta ustawiają się kolejki.

Kraj zmian

Do kraju sprowadzono już wiele koncernów. Jako jedne z pierwszych debiutowały te spod znaku Yum Brands: KFC i Pizza Hut. Kurczaki pułkownika Sandersa przecierały szlak na wietnamskim rynku już od 1997 roku, obecnie mają 134 placówek w całym kraju. Pizza Hut od 2007 roku zgromadziła 34, cukiernie Dunkin' Donuts i lodziarnie Baskin Robbins w ciągu półtora roku mają łącznie 18 i planują otwierać kolejnych 60-80 lokalizacji w regionie. Na wietnamskim rynku eskperymentuje także Starbucks. W zeszłym roku otwarto 3 pierwsze kawiarnie.  

Z szacunkiem do narodowych smaków

McDonald's chce choć część tego wielkiego rynku dla siebie. Analitycy z Euromonitor International szacują, że w 2015 roku wartość sektora związanego z jedzeniem wyniesie 670 mln dolarów (dla porównania 383 mln w 2010). Za franczyzę w kraju odpowiada firma Good Day Hospitality. Jej szefem jest zięć obecnego premiera, Nguyen Bao Hoang. Jego zagraniczni kontrahenci znają go jako Henry'ego Nguyena. Bacznie obserwuje konkurencję i wie, że obok standardowych frytek czy big maków w jego menu musi pojawić się także McPork, kanapka z wieprzowiną rodem z wietnamskiej kuchni. Podobnie robi wietnamskie KFC, podajac ryż i owoce morza obok tradycyjnych kawałków kurczaka, oraz Starbucks z Dunkin' Donuts, mocno dosładzając kawę w lokalnym stylu.

Dodatkowy atut

Nguyen ma dodatkowy atut. Podkreśla w wywiadach, że jako nastolatek pracował w jednej z amerykańskiej restauracji McDonald's i już wspomina o otwieraniu drugiej placówki. Za wzór stawia sobie filipińską sieć ponad 400 lokali spod znaku złotych łuków. Jako zięć premiera jest na pozycji o wiele lepszej niż inni biznesmeni.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.