Ile litrów benzyny może każdego miesiąca wlać do baku Polak, a ile Amerykanin czy Niemiec?

W Polsce litr PB 95 kosztował w październiku 2014 r. średnio 1,26 euro. Średnia cena takiego paliwa w USA wynosiła, po przeliczeniu, 0,66 euro.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile litrów benzyny może każdego miesiąca wlać do baku Polak, a ile Amerykanin czy Niemiec?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/mat.pras.

10 lis 2014 11:10


Przeciętny obywatel Stanów Zjednoczonych jest w stanie kupić prawie 3 734 litry paliwa za przeciętne miesięczne wynagrodzenie netto - wylicza Sedlak&Sedlak.

Wynika to z niskiej ceny tego surowca i wysokich przeciętnych zarobków, które wynoszą w przeliczeniu na euro 2 464. Przeciętna siła nabywcza pensji Amerykanina jest ponad 7-krotnie większa, niż Polaka, który za swoją pensję jest w stanie kupić jedynie 504 litrów paliwa.

Czytaj też: Ile mandatów możemy zapłacić za średnią krajową?

W gorszej sytuacji niż Polacy są mieszkańcy Słowacji i Bułgarii, którzy za swoje wynagrodzenie mogą nabyć odpowiednio 475 i 244 litrów benzyny. Wysoką siłą nabywczą mogą pochwalić się mieszkańcy Niemiec i Luksemburga.

Czytaj też: Czym jeżdżą dyrektorzy firm w Polsce? Oto najpopularniejsze modele samochodów

Nie wynika to z niskiej ceny paliwa, która jest porównywalna z funkcjonującą na rynku polskim, lecz z wysokich dochodów mieszkańców tych państw. Przeciętny mieszkaniec Luksemburga zarabia 3 664 euro netto miesięcznie, Niemiec 2 601 euro, podczas gdy Polak zarabia jedynie 635 euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.