Ile godzin dziennie pracują Polacy?

0 0
Ile godzin dziennie pracują Polacy?
Najdłużej pracują osoby z wykształceniem średnim i zasadniczym zawodowym. /Fot. Flickr, Scott Akerman, CC2.0

Śpimy 8,5 godziny, godzinę tracimy w drodze do pracy, a po pracy prawie 4 godziny zajmuje nam prowadzenie domu. Na życie towarzyskie, rozrywkę i kulturę starcza tylko godzina dziennie.

Kobiety poświęcają na pracę przeciętnie 7 godzin, mężczyźni godzinę więcej. W porównaniu do 2003 roku pracujemy o 30 minut dłużej. Przeciętny czas pracy kobiet wydłużył się o 40 minut, a mężczyzn o 20 minut.

Badania GUS-u pokazują też, że najdłużej pracują osoby z wykształceniem średnim i zasadniczym zawodowym (7 godzin i 50 minut), krócej osoby z wyższym wykształceniem (7 godzin i 28 minut), gimnazjalnym (6 godzin i 47 minut) oraz podstawowym (6 godzin i 36 minut).

W województwie zachodniopomorskim praca zajmuje średnio 8 godzin, a w województwie lubelskim godzinę mniej.

Dojazdy do pracy zajmują przeciętnie blisko godzinę. Najwięcej czasu na podróże do pracy poświęcają mieszkańcy województwa mazowieckiego (średnio 1 godzinę i 12 minut), najmniej – lubuskiego (52 minuty).

Sen i jedzenie

Śpimy przeciętnie 8 godzin i 37 minut, o 6 minut dłużej niż w 2003 roku. Jedzenie i picie zajmuje 1 godzinę i 35 minut, mycie, ubieranie się i inne potrzeby osobiste – 59 minut. Zaspokajanie potrzeb fizjologicznych zajmuje kobietom 20 minut więcej niż mężczyznom.

Wg badań GUS zdecydowanie dłuższy jest sen emerytów i rencistów (przeciętnie trwa 9 godzin i 11 minut) niż rolników (8 godzin i 12 minut) i pracowników najemnych (8 godzin i 8 minut).

W rodzinach z dziećmi sen zajmuje średnio 8 godzin i 21 minut, w domach bez dzieci o 20 minut dłużej. Najlepiej wysypiają się prowadzący 1-osobowe gospodarstwa domowe – śpią przeciętnie 9 godzin dziennie.

Czas wolny od pracy

Na życie towarzyskie, wizyty w kinie, teatrze, muzeach czy na wydarzeniach sportowych, a także na bierny odpoczynek poświęcamy dziennie ok. godziny.

Do rozwijania własnych zamiłowań przyznaje się 36 proc. osób (średni czas 1 godzina 36 minut dziennie), do korzystania z komputera 27 proc. osób (1 godzina 22 minuty), do czytania 31 proc. (1 godzina i 8 minut), do oglądania telewizji 86 proc (2 godziny i 30 minut).

Im starsze grupy wiekowe, tym mniej osób przyznaje się, że znajdują czas na rozwijanie własnych zainteresowań. 85 proc. młodzieży w wieku 10-14 lat rozwija swoje hobby, w tym korzysta z komputera i internetu, wśród osób powyżej 65. roku życia – tylko 21 proc.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.