GUS, wydatki w gospodarstwach domowych: Na co Polacy wydają pieniądze?

0 0
GUS, wydatki w gospodarstwach domowych: Na co Polacy wydają pieniądze?
Wraz z wzrostem dochodów Polaków rosną przeciętne miesięczne wydatki (fot.fotolia)

• GUS sprawdził, jak wyglądają przeciętne wydatki na osobę w gospodarstwie domowym.
• Według danych jedna czwarta wydatków idzie na żywność, a jedna piąta na mieszkanie.
• Najniższe przeciętne wydatki na jedną osobę odnotowano w województwie świętokrzyskim.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wraz z wzrostem dochodów Polaków (w 2015 roku wyniósł 1386 zł i był wyższy o 4,3 proc. od tego z poprzedniego roku) rosły także przeciętne miesięczne wydatki. W 2015 r. osiągnęły one w gospodarstwach domowych wartość 1091 zł na osobę. To o 2,1 proc. więcej niż w roku 2014.

W województwie mazowieckim średnie miesięczne wydatki na osobę, tak jak i w roku poprzednim, były wyższe niż dla Polski ogółem o 25,6 proc. Najniższe przeciętne wydatki na jedną osobę odnotowano w województwie świętokrzyskim - mniejsze o 17,2 proc. od średniej dla całego kraju.

Czytaj też: Czym różnią się wydatki Polaka, Niemca i Francuza?

Na co wydajemy? Jedną czwartą (24 proc.) miesięcznych wydatków na osobę w gospodarstwie domowym pochłaniają zakupy żywności i napojów bezalkoholowych. Kolejny duży dział to opłaty za użytkowanie mieszkania i nośniki energii. Ta pozycja absorbuje 20 proc. naszych wydatków.

W ciągu ostatnich dwunastu lat udział wydatków na żywność i napoje bezalkoholowe w wydatkach ogółem spada. W 2004 r. było to aż 27,8 proc., a w 2010 r. już tylko 24,9 proc. Ten poziom utrzymał się przez kolejne trzy lata i od 2014 r. GUS znów odnotowuje tu spadek. Niestety udział wydatków na mieszkanie jest obecnie taki sam jak przed dwunastoma laty.

Niemal 9 proc. przeciętnych wydatków na osobę to wydatki na transport. Po około 5 proc. przeznaczamy na: odzież i obuwie (5,4 proc.), zdrowie (5,3 proc.), wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego (5 proc.) oraz łączność, w tym internet (5 proc.).

Zostaje też trochę na przyjemności. W strukturze przeciętnych miesięcznych wydatków na osobę 6,7 proc. to rekreacja i kultura, 4,2 proc. - restauracje i hotele, 2,5 proc. - napoje alkoholowe. Udział wydatków na edukację to zaledwie 1 proc. Dla porównania w 2005 roku na rekreację i kulturę przeznaczaliśmy 8 proc., na hotele i restauracje 2,3 proc., a na alkohol - 2,7 proc.

To średnia ogółem, ale wszystko zależy od rodzaju gospodarstwa domowego. Na przykład w gospodarstwach pracujących na własny rachunek udział wydatków na żywność to 20,5 proc. wszystkich wydatków, a w gospodarstwach rolników - aż 31,3 proc. Te pierwsze przeznaczają na restauracje i hotele 5,6 proc., podczas gdy emeryci tylko 2,7 proc.

Jak podkreśla GUS, struktura wydatków różnicowana jest też przez sytuację dochodową gospodarstw domowych. Kwota przeciętnych miesięcznych wydatków na osobę na żywność i napoje bezalkoholowe w grupie najbogatszych była prawie dwukrotnie wyższa niż w grupie najuboższych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Wydatki rosną z roku na rok. Czasem dobrze jest wziąć szybką pożyczkę z ferratum banku, aby dopiąć budżet. Bez papierologii i na dobrych warunkach

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.