Gesty niewerbalne ważniejsze niż słowa?

Rok 1971. Wtedy to właśnie Albert Merhabian formułuje wzór, który pokazuje co i w jakich proporcjach składa się na nasze wypowiedzi i komunikację. Okazuje się, że 93 proc. wagi przekazywanych przez nas informacji stanowią komunikaty niewerbalne, czyli nasz wygląd, gesty i mimika. Słowa stanowią zaledwie 7 proc. naszego komunikatu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gesty niewerbalne ważniejsze niż słowa?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

7 sie 2014 11:35


Znane przysłowie stwierdza, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem. To metaforyczne ujęcie nie tylko wychwala małomównych, ale także w doskonały sposób tłumaczy sytuację komunikacji. Jeżeli chcemy, żeby nasza wiadomość była dobrze odebrana, to musimy pamiętać nie tylko o odpowiednim doborze naszych słów, ale - przede wszystkim - co przekazujemy swoim wyglądem, gestami, mimiką i pozasłownymi sygnałami głosowymi.

Czytaj też: Mowa ciała więcej powie niż CV i list motywacyjny?

- Dlaczego? To bardzo proste. Kiedy człowiek może odpowiednio wcześniej zaplanować i przemyśleć, to co mówi, to dużo trudniej jest zaprogramować naszą gestykulację - a tym bardziej - mimikę. To właśnie one zdradzają co tak naprawdę chodzi nam po głowie. Świadomość tego faktu może być bardzo przydatna zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym - tłumaczy Paweł Rusek z portalu mediaCV.pl

Czym są emocje podstawowe?

Postawiona ponad 40 lat temu teza o składowych ludzkiego komunikatu, rozwinęła w nauce wiele dziedzin poświęconych temu tematowi (teorie negocjacji, proksemikę) oraz mocno wpłynęła na psychologiczną teorię emocji podstawowych.

Zakłada ona, że wszyscy ludzie - niezależnie od ich rasy, pochodzenia, kultury - jako jeden gatunek mają wspólną, wynikającą z biologii bazę tak zwanych emocji podstawowych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że podobnie objawiają się w ludzkiej mimice i reakcjach organizmu. Najbardziej znaną na świecie wersją tej teorii jest klasyfikacja zaproponowana przez amerykańskiego psychologa: Paula Ekmana. Wyróżnia on sześć emocji podstawowych: radość, smutek, złość, wstręt, strach i zaskoczenie.

Jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce?

- Choć to tylko teoria to naprawdę warto ją znać. Jeżeli mamy choć podstawową świadomość objawiania się ludzkich emocji, to łatwiej możemy zrozumieć drugiego człowieka. Wiadomym jest, że większość z nas intuicyjnie odczytuje mimikę drugiej osoby. Jeżeli jednak wiemy na ten temat więcej, to możemy zrobić to trafniej - mówi Paweł Rusek z portalu mediaCV.pl.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

koleś 2014-08-10 15:01:25

>>Rok 1971. Wtedy to właśnie Albert Merhabian formułuje wzór, który pokazuje co i w jakich proporcjach składa się na nasze wypowiedzi i komunikację. Okazuje się, że 93 proc. wagi przekazywanych przez nas informacji stanowią komunikaty niewerbalne, czyli nasz wygląd, gesty i mimika. Słowa stanowią zaledwie 7 proc. naszego komunikatu. << To potwornie zła interpretacja badań Mehrabiana, powtarzana częto przez osoby nie mające pojęcia o psychologii (chyba, że z kolorowych czasopism) i smutno, że takie stwierdzenie znalazło się także tutaj. Wystarczy zajrzeć do Wikipedii i poczytać o Mehrabianie by zobaczyć, że to nieprawda. Mehrabian badał komunikacją emocji, rozciąganie tego na każdą formę komunikacji to głupota.