Gdzie na urlop? Portugalia najpopularniejszym kierunkiem wśród Polaków

0 0
Gdzie na urlop? Portugalia najpopularniejszym kierunkiem wśród Polaków
Liczba odwiedzających Portugalię cudzoziemców zwiększyła się w pierwszej połowie br. o ok. 10 proc. (fot.pixabay)

• Polacy, masowo spędzający w tym roku urlopy w Portugalii.
• Są drugą po Francuzach najszybciej rosnącą grupą turystów w tym kraju.
• W stosunku do ub.r. było ich o prawie 19 proc. więcej.

Z danych Krajowego Instytutu Statystycznego w Lizbonie (INE) wynika, że w pierwszej połowie tego roku odwiedzający Portugalię Polacy wynajęli blisko 200 tys. hotelowych łóżek, czyli aż dwukrotnie więcej niż goście z takich państw jak Rosja, Dania czy Austria.

"Tylko francuscy turyści mieli większą dynamikę wzrostu liczby rezerwowanych łóżek niż Polacy. W pierwszym przypadku było to o 24,8 proc. więcej niż w tym samym okresie ub.r., a w drugim o 18,9 proc. więcej" - podało INE.

Jak powiedział prezes stowarzyszenia hotelarzy AHETA, Eliderico Viegas, odwiedzający Portugalię Polacy poza turystycznym regionem Algarve często zatrzymują się też w stołecznej aglomeracji. Zaznaczył, że wpływ na zwiększoną obecność urlopowiczów znad Wisły w tym iberyjskim kraju ma destabilizacja polityczna w rejonach wcześniej popularnych wśród turystów, takich jak Afryka Północna i Bliski Wschód.

Czytaj też: Jak wrócić do pracy po urlopie i uniknąć zespołu napięcia powakacyjnego?

Z opinią tą zgadza się Andre Moura z Lizbońskiego Urzędu Turystycznego (TdL). Ekspert zaznaczył, że od kilku lat obecność polskich turystów w stolicy Portugalii zwiększa się o ponad 10 proc. rocznie.

"W pierwszych pięciu miesiącach 2016 r. Polacy wynajęli w stołecznych hotelach i pensjonatach ponad 32 tys. łóżek. Oznacza to, że od stycznia do maja br. liczba polskich turystów w samej Lizbonie wzrosła o ok. 10 proc. w porównaniu z tym okresem w 2015 r." - powiedział Moura. "Oczekujemy, że do końca tego roku liczba ta przekroczy 100 tys. łóżek" - dodał.

W jego ocenie duży napływ polskich turystów wynika głównie z rosnącej liczby bezpośrednich połączeń lotniczych między Polską a Portugalią, szczególnie rejsów organizowanych przez tanich przewoźników.

"W 2004 r., kiedy nie istniało żadne bezpośrednie połączenie, liczba łóżek rezerwowanych przez Polaków w stołecznych hotelach wynosiła zaledwie 15 tys. Tymczasem rok później, kiedy działała już tania linia lotnicza między Lizboną a Warszawą, wskaźnik ten zwiększył się aż do 23 tys. Dziś pomiędzy obiema stolicami latają już trzej przewoźnicy. Poza tym jeden z nich od niedawna realizuje też bezpośrednie przeloty pomiędzy Warszawą i Porto" - dodał Moura.

Ponad 70 proc. przybywających do Portugalii polskich turystów zatrzymuje się w hotelach; przeważają obiekty cztero- i trzygwiazdkowe.

INE szacuje, że w porównaniu z ub.r. liczba odwiedzających Portugalię cudzoziemców zwiększyła się w pierwszej połowie br. o ok. 10 proc. Łącznie w okresie tym zarezerwowali oni 5,5 mln hotelowych łóżek.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.