Dzień Pracoholików: 19 proc. Polaków jest uzależnionych

0 0
Dzień Pracoholików: 19 proc. Polaków jest uzależnionych
85 proc. badanych twierdzi, że pracodawcy wymagają takiego zaangażowania, że czasu na życie zostaje bardzo niewiele. (Fot.: Pixabay)

• 12 sierpnia obchodzimy Dzień Pracoholików.
• Według CBOS 19 proc. Polaków jest uzależnionych od pracy.
• Nie są znane skuteczne metody leczenia pracoholizmu.

Na świecie Polacy postrzegani są jako bardzo zaangażowani i oddani pracownicy. I to z pewnością dobre i pożądane przez pracodawców cechy. Jednak droga od rzetelnego wykonywania obowiązków do pracoholizmu nie jest wcale daleka.

75 proc. użytkowników portalu Praca.pl uważa, że satysfakcja i sukces zawodowy są możliwe przy zachowaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą.

Aż 85 proc. twierdzi jednak, że pracodawcy wymagają tak dużego zaangażowania w pracę, że czasu na życie prywatne zostaje bardzo niewiele.

15 proc. badanych uważa, że trend work-life balance jest na rynku coraz bardziej widoczny.

– Z naszych badań wynika, że ponad 58 proc. użytkowników Praca.pl nie lubi swojej pracy, z czego 2/3 szuka nowych możliwości. – mówi Michał Filipkiewicz, ekspert rynku pracy portalu Praca.pl – Patrząc na obecną sytuacją na rynku pracy, czyli rosnącą liczbę ogłoszeń o pracę oraz rekordowo niskie bezrobocie, teraz jest dobry moment na zmianę pracy.

Według ostatnich danych CBOS 19 proc. Polaków jest uzależnionych od pracy, a 36 proc. znajduje się na dobrej drodze, by wpaść w takie uzależnienie.

Czytaj też: Nie dosypiają, nie dojadają, nie odpoczywają. Co robią? Pracują.

Na wpadnięcie w pułapkę pracoholizmu najbardziej narażeni są menedżerowie i specjaliści z wyższym wykształceniem (46,7 proc.).

W obsesję pracy wpadają również osoby prowadzące własną jednoosobową działalność gospodarczą (29 proc.) czy wykonujące pracę na podstawie umów śmieciowych (25,5 proc.).

– Pracoholikowi często towarzyszy lęk związany z realizacją zadań zawodowych, przygnębienie czy gorszy stan zdrowia. Entuzjaście pracy natomiast pozytywne emocje i konstruktywny styl pracy – tłumaczy dr Jacek Buczny, psycholog SWPS Sopot.

– Badania polskie wykazały, że pracoholizm wiąże się z pogorszeniem zdrowia, myślami samobójczymi, a także z zahamowaniem działań prozdrowotnych, co może narażać osoby dotknięte tym problemem na różne choroby. Wykazano ponadto, że u menedżerów i w innych grupach zawodowych pracoholizmowi towarzyszy podwyższony poziom wypalenia zawodowego – dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.