Dzięki programowi "Rodzina 500+" można podarować dziecku samochód? To możliwe

Podarować dziecku na 18 urodziny ok. 100 tys złotych? To możliwe jeżeli zamiast wydać, zainwestuje się np. pieniądze z programu „Rodzina 500 plus”. Ile można zyskać? To zależy od odkładanej kwoty i sposobu inwestowania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dzięki programowi "Rodzina 500+" można podarować dziecku samochód? To możliwe

PODZIEL SIĘ


Autor: Newsrm.tv

9 lut 2016 12:08


- Możemy myśleć o bardziej konserwatywnym oszczędzaniu środków z programu „Rodzina 500 plus” lub też bardziej aktywnym. W pierwszym przypadku mówimy o koncie oszczędnościowym, w drugim wariancie o funduszach inwestycyjnych rynku pieniężnego. Osoby akceptujące bardziej ryzykowne rozwiązania mogą myśleć o funduszach mieszanych – mówi Maciej Kudyba, ekspert BGŻOptima.

Już 100 zł odłożone co miesiąc na konto oszczędnościowe po 18 latach przyniesie ponad 26 tys. zł zysku. Inwestując całe 500 zł rodzice będą mogli podarować dziecku dobrej klasy samochód. Jak to możliwe? Pokazują to różne warianty oszczędzania: minimalistyczy, w którym odkładamy co miesiąc 100 zł, pośredni – 300 zł i wersję zakładająca przeznaczenie na przyszłość dziecka pełnych 500 zł. Zysk z każdej opcji został obliczony według trzech scenariuszy inwestycyjnych.

Maciej Kudyba BGZOptima (fot.mat.pras._ Maciej Kudyba BGZOptima (fot.mat.pras._

W pierwszym założenie jest takie, że średnioroczna stopa zwrotu z inwestycji przez 18 lat wyniesie 2,5 proc., w drugim będzie to 4,2 proc., w trzecim 5,3 proc. Scenariusz jest mocno konserwatywny, odpowiedni dla osób o niskiej tolerancji na ryzyko inwestycyjne, zainteresowanych lokowaniem środków na koncie oszczędnościowym.

Drugi również jest mocno zachowawczy, obrazuje strategię inwestowania np. w fundusze pieniężne. Trzeci uwzględnia nieco wyższym profil ryzyka i odnosi się do inwestycji w fundusze mieszane.

W pierwszym scenariuszu z dużą dozą pewności możemy wyliczyć ile pieniędzy uzbiera się na koncie po 18 latach. W obliczeniach eksperci uwzględnili regularne miesięczne wpłaty w tej samej wysokości, z miesięczną kapitalizacją, pomniejszone o „podatek Belki”. Nie brali pod uwagę natomiast korekty na wpływ inflacji na ostateczny wynik, jak również podatku z tytułu przekroczenia drugiego progu podatkowego.

W drugim i trzecim scenariuszu wyliczenie zysku przysparza już większych trudności, gdyż wartość jednostki uczestnictwa podlega stałym zmianom. Dla uproszczenia przyjęto średnioroczną stopę zwrotu inwestycji w fundusze rynku pieniężnego oraz mieszane z ostatnich 10 lat.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.