Dwutygodniowy urlop to przywilej etatowców?

0 0

Polacy najczęściej planują jeden urlop w sezonie wakacyjnym (około połowa badanych), a rzadziej dwa (około 1/5 badanych) czy trzy lub cztery krótsze urlopy (do 5 proc. pracowników). Zdecydowanie najczęściej urlopowicze wybierają wypoczynek dwutygodniowy.

Jednak, jak wynika z badań Work Service, nie każdy pracownik może sobie pozwolić na solidny wypoczynek po przepracowanym półroczu. Takie urlopy częściej planują zatrudnieni na umowie na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze godzin. Rzadziej planują dłuższe wakacje osoby samozatrudnione, zatrudnione na podstawie umowy zlecenie i umowy o dzieło.

- Blisko 11,5 proc. całkowitego kosztu zatrudnienia pracownika stanowią koszty urlopów - szacuje Tomasz Hanczarek, prezes Work Service. - Dlatego długie wakacje coraz częściej są przywilejem osób zatrudnionych na etatach. To nie oznacza, że osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin, na przykład na podstawie umów typu zlecenie lub o dzieło, nie potrzebują długiego wypoczynku. Są to często osoby łączące zatrudnienie w kilku miejscach, pracujące dużo więcej niż etatowcy. Długi urlop dla tej grupy pracowników jest bardzo wskazany, bo minimalizuje ryzyko wypalenia zawodowego, które dotyka przepracowanych - dodaje.

Osoby z wyższym wykształceniem najczęściej planują urlopy (81 proc.), a najrzadziej pracownicy z wykształceniem zawodowym (60 proc.). Dobrze wyedukowani pracownicy szczególnie preferują odpoczynek podczas dłuższych urlopów, co najmniej dwutygodniowych. Wyniki przeprowadzonego badania pokazują, że 63 proc. badanych z wyższym wykształceniem zamierza wziąć co najmniej 10 dni urlopu i tylko 38 proc. osób z wykształceniem zawodowym ma takie plany.

- Pracownicy z wykształceniem zawodowym to grupa osób zwykle obejmująca stanowiska produkcyjne, gdzie trójzmianowy tryb pracy, bądź praca w toku ciągłym wymusza wysoką dyspozycyjność - mówi Tomasz Hanczarek.

- Ponadto osoby o niskich kompetencjach są łatwo zastępowalne, więc unikanie dłuższych nieobecności w pracy może też wynikać z obawy o własne miejsce pracy. Obnaża się też tutaj problem tzw. umów śmieciowych. Pracodawca zatrudniający ludzi na tego typu umowach może dobrowolnie opłacić pracownikowi urlop, ale niestety zdarza się to bardzo rzadko - dodaje Tomasz Hanczarek.

Dłuższe, co najmniej dwutygodniowe urlopy planowane są przede wszystkim na lipiec i sierpień (16-17 proc. badanych). W czerwcu pracownicy częściej wybierają się na krótszy wypoczynek, przedłużając sobie „długi weekend". We wrześniu rzadsze są urlopy dłuższe i najkrótsze. Plany urlopowe Polaków determinuje nasz klimat. Na dobrą pogodę możemy liczyć raczej tylko w sezonie wakacyjnym - w lipcu i sierpniu.

- Większość Polaków spędza urlop w kraju, a tylko nielicznych stać na wyjazd za granicę. Bariera finansowa dotyczy zarówno osób zarabiających najmniej, jak i na przykład dobrze opłacanych menedżerów, którzy równie niechętnie planują dłuższy wypoczynek - mówi Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.