Duże zarobki nie oznaczają dużych oszczędności

Aby mądrze i efektywnie zarządzać swoimi pieniędzmi, wcale nie trzeba bardzo dużo zarabiać. Zazwyczaj wystarczy zmienić przyzwyczajenia i nieco inaczej spojrzeć na pieniądze.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Duże zarobki nie oznaczają dużych oszczędności

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

25 cze 2014 20:18


Według badania „MoneyTrack 2014" przeprowadzonego przez Dom Badawczy Maison, to czy oszczędzamy wynika raczej z nawyków i podejścia do pieniędzy, niż z rzeczywistej zasobności portfela...

- To, czy jesteśmy skłonni oszczędzać, inwestować czy ubezpieczać się, wynika nie z tego, ile mamy w portfelu, ale co myślimy o pieniądzach - mówi autora badania, dr hab. Dominika Maison, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

Potwierdzają to liczby. Zbadana przez Dom Badawczy Maison różnica w łatwości wydawania pieniędzy pomiędzy osobami o najwyższych (więcej niż 1340 zł) i najniższych (mniej niż 750 zł) dochodach jest minimalna. Kluczową zmienną, która determinuje, na ile swobodnie dysponujemy naszymi środkami - niezależnie czy konsumujemy, czy inwestujemy - jest subiektywne postrzeganie swojej sytuacji materialnej. Im lepiej ją oceniamy, tym bardziej jesteśmy skłonni wydać zarobione pieniądze.

Na tę psychologiczną zależność, która dość często powstrzymuje nas przed oszczędzaniem, nakłada się brak dostatecznej edukacji ekonomicznej.

- Tylko znajomość podstawowych praw ekonomii pozwala na podejmowanie rozważnych decyzji finansowych. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie m.in., że wysoki zysk wiąże się z wysokim ryzykiem, a ceną za bezpieczeństwo jest mniejszy zysk. Niestety, jak dowodzą choćby badania NBP, wiedza finansowa Polaków wciąż jest bardzo niska - mówi Piotr Minkina, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych Union Investment TFI.

Z niedostatecznej wiedzy rodzą się obawy i niechęć do pomnażania posiadanego kapitału. - Polacy cały czas są negatywnie nastawieni do inwestowania, a dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nie rozumieją jego zasad - wyjaśnia Dominika Maison. Z "MoneyTrack 2014", analizującego postawy Polaków wobec pieniędzy oraz instytucji finansowych, wynika, że aż 61 proc. Polaków uważa inwestowanie za zbyt skomplikowane.

Interesującym zjawiskiem psychologicznym, na które zwraca uwagę Dominika Maison, a które tłumaczy niski stan naszego konta bankowego, jest również tzw. "kult gotówki".

Cały artykuł czytaj tu

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.