Dress code w upalne dni wykańcza menedżerów?

Menedżerowie powinni dbać o biznesowy ubiór bez względu na porę roku. Tymczasem niektórzy z nich nawet nie znają podstawowych zasad dress codu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dress code w upalne dni wykańcza menedżerów?

PODZIEL SIĘ


Autor: Joanna Oreł

18 lip 2014 6:24


Menedżerowie kładą nacisk na to, by pracownicy dzięki odpowiedniemu strojowi dbali o wizerunek. Wprowadzają dress code dla kadr, a często powinni zacząć od siebie.

– Nie chodzi o to, by nosić najlepsze garnitury i drogie zegarki, bo to może odstraszyć klientów i pracowników. Menedżer po prostu powinien ubierać się schludnie, a elegancja ma być dostosowana do standardów organizacji i specyfiki pracy – podkreśla Janusz Lichtarski, ekspert z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który prowadzi szkolenia dla pracodawców.

Zachowanie dobrego smaku i biznesowego stylu może być jednak trudne, szczególnie latem, gdy żar leje się z nieba. Czy menedżerowie mogą sobie pozwolić wtedy na odrobinę luzu?

– Zależy to od planów na dany dzień. Jeżeli szykuje się spotkanie biznesowe na wysokim szczeblu, to menedżera zawsze obowiązuje styl formalny, czyli pod krawatem i w garniturze – wyjaśnia Aneta Wabińska, doradca ds. wizerunku w biznesie. – Całość może być utrzymana w nieco jaśniejszej tonacji z uwagi na aurę. Wykluczone są jednak pastelowe kolory i rozbielone szarości, bo to wygląda nieprofesjonalnie.

Jak podkreślają eksperci, bez względu na porę roku w ubiorze menedżera niedopuszczalne są kolory zielony, beżowy czy łososiowy.

– Kobiety powinny ubierać się z kolei tak, by ich strój delikatnie podkreślał kobiecość, ale nie seksualność. Żadnych krzykliwych sukienek w kwiaty czy esy-floresy. Tkanina powinna być jednobarwna, a kolory stonowane. Latem w grę wchodzi np. sukienka o prostym kroju i jednolitej tkaninie w odcieniu stonowanego różu – dodaje Wabińska.

W upalne dni najlepiej sprawdzają się tkaniny naturalne: przewiewna bawełna, jedwab czy delikatna wełna, która przepuszcza powietrze. Ta ostatnia idealna jest w dla garniturów. Dla pań ratunkiem są garsonki w jasnych kolorach.

– Lepiej jednak wystrzegać się lnu, bo owszem, jest to materiał casualowy, ale nieodpowiedni na spotkania biznesowe. Radzę też zrezygnować z poliestru, który po prostu grzeje – mówi Małgorzata Kosiak, doradca wizerunku w biznesie.

Takie wskazówki mogą wprawdzie pomóc w poprawie komfortu pracy. Są jednak zasady dress codu, które powinny być podstawą, jeżeli chodzi o ubiór menedżerów. Tymczasem wielu z nich lekceważy je lub nawet nie zna.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.