Dlaczego Apple, Google, Amazon, Skype, Facebook nazywają się tak, a nie inaczej?

0 0
Dlaczego Apple, Google, Amazon, Skype, Facebook nazywają się tak, a nie inaczej?
Amazon początkowo nazywał się Cadabra /fot. osaMu (lic. Creative Commons)/ pixabay

Samsung w języku koreańskim oznacza "trzy gwiazdy", co miało oddawać potencjał i wielkość firmy, twórca Apple lubił jabłka, a HTC to inicjały założycieli firmy.

Portal The Next Web przygotował zestawienie, wyjaśniające pochodzenie nazw niektórych firm. Analiza wskazuje, że najlepsze nazwy firm są stosunkowo proste, wywołują pozytywne skojarzenia i budzą zaufanie.

Założyciel Apple, Steve Jobs, wybierając nazwę dla swojej nowej firmy, kierował się względami pragmatycznymi. "Po pierwsze, lubię jabłka, a po drugie, Apple znajdowałoby się w książce telefonicznej nad firmą Atari, w której wtedy pracowałem" - tłumaczył. Podobny pragmatyzm i prostota wpisały się na stałe w produkty, które po dziś dzień projektuje firma.

Samsung w języku koreańskim znaczy "trzy gwiazdy". Nazwa miała oddawać potencjał, siłę i wielkość, którą firma zamierzała osiągnąć w przyszłości. Samsunga założono w Korei Południowej w 1987 r., obecnie jest jednym z pięciu największych producentów elektroniki konsumenckiej.

HTC, jeden z chińskich gigantów, produkujący urządzenia mobilne powstał w 1997 r. Nazwa firmy pochodzi od inicjałów dwojga założycieli, którzy wciąż nią kierują - H.T. Cho i Cher Wang.

Nazwa szwedzkiej firmy Spotify, oferującej dostęp do muzyki w strumieniu, powstała w wyniku zamieszania podczas burzy mózgów założycieli. Jeden z nich nie dosłyszał po prostu propozycji kolegi, interpretując ją właśnie jako "spotify", które nie istnieje w żadnym znanym języku. Daniel Ek i Martin Lorentzon upewniwszy się, że domena o takiej nazwie jest dostępna, nie wahali się długo i wybór padł na Spotify.

Amazon, gigant sprzedaży online, nazywał się początkowo Cadabra (od abrakadabra), jednak już po uruchomieniu sklepu, zmieniono nazwę na Amazon, odnosząc się tym samym do największej rzeki na naszej planecie. Nazwa świetnie oddaje ambicję szefa i założyciela firmy Jeffa Bezosa.

Google powstało jako celowe przeinaczenie terminu Googol, opisującego ogromną wartość - 10^100. Sergey Brin i Larry Page, zakładając swoją firmą, od samego początku postawili sobie za cel gromadzenie i przetwarzanie ogromnych zbiorów informacji, tak by uporządkować całą wiedzę dostępną ludzkości. Dziś wyszukiwarka firmy jest niekwestionowanym liderem rynku.

Microsoft założono w 1975 r. Jego nazwa miała oddawać obszar, w którym będzie działać firma - oprogramowanie (ang. software) i liczące układy elektroniczne (ang. microprocessor). Z połączenia tych dwóch angielskich wyrazów powstała nazwa Microsoft. Podobną strategię obrali założycieli Skype'a, słowo jest połączeniem słów niebo (ang. sky) i sieci typu P2P (ang. peer-to-peer network). Skyper'a skrócono właśnie do słowa Skype.

Nazwa Facebook jest związana z pierwszą grupą docelową jego użytkowników - studentów amerykańskich uczelni. Taki adres miała zwykle wewnętrzna, uczelniana sieć społecznościowa, dzięki której młodsi studenci znajdowali podstawowe informacje na temat swoich kolegów i życia akademickiego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.