Czy Polakom starcza do "pierwszego"?

0 0
Czy Polakom starcza do "pierwszego"?
CBOS poinformował, że tak w obecnym, jak i w minionym roku odnotował poprawę ocen własnej sytuacji finansowej respondentów (fot.flickr.com/Sascha Kohlmann)

Według CBOS w ostatnim dziesięcioleciu niemal podwoił się odsetek Polaków spokojnych o swoją sytuację finansową.

54 proc. Polaków deklaruje, że wystarcza im na codzienne wydatki, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy - wynika z sondażu CBOS. Badanie wykazało, że 23 proc. respondentów uznało swój standard życia za ponadprzeciętny, jak i za poziom poniżej średniej.

CBOS poinformował, że tak w obecnym, jak i w minionym roku odnotował poprawę ocen własnej sytuacji finansowej respondentów. "Po okresie powolnych, ale raczej systematycznych zmian na lepsze, w latach 2008-12 - od początku ogólnoświatowego kryzysu finansowego - oceny poziomu życia Polaków niewiele się zmieniały. Wydaje się jednak, że oznaki ożywienia także w europejskiej gospodarce są odczuwane przez społeczeństwo" - uznał CBOS.

Z sondażu wynika, że ponownie zwiększyła się liczba badanych określających swój poziom życia jako dobry lub bardzo dobry (21 proc. badanych uznaje poziom życia za "dobry" i twierdzi "starcza nam na wiele bez szczególnego oszczędzania", a 2 proc. uznaje ten poziom za "bardzo dobry". To wzrost o 4 punkty procentowe w stosunku do 2014 r. Zmniejszył się zaś odsetek tych, którzy miewają problemy z zaspokojeniem swoich potrzeb - z badania wynika, że 20 proc. uznaje, iż żyje skromnie i oszczędnie musi gospodarować posiadanymi środkami, a 3 proc. stwierdziło: żyjemy bardzo biednie, nie starcza nam nawet na podstawowe potrzeby. Według CBOS od 2013 r. odsetek osób źle oceniających swą sytuację spadł o 7 punktów.

Według CBOS, kluczowym czynnikiem różnicującym sytuację finansową badanych jest nadal wykształcenie. "O ile wśród badanych z wykształceniem podstawowym albo zasadniczym zawodowym co trzeci twierdzi, że jego rodzina żyje biednie lub skromnie, o tyle wśród respondentów z wykształceniem wyższym - tylko co dwudziesty (5 proc.). Natomiast wśród osób najlepiej wykształconych ponad dwie piąte (41 proc.) określa swoje warunki bytu jako dobre, a nawet bardzo dobre" - czytamy w badaniu.

Sytuację finansową silnie różnicuje również wiek. "Im starsi są badani, tym częściej deklarują problemy z zaspokajaniem potrzeb, a im młodsi - tym częściej oceniają swój standard życia jako dobry, a nawet bardzo dobry. Wśród badanych 55-letnich i starszych co trzeci twierdzi, że żyje biednie lub skromnie, a tylko mniej więcej co siódmy-ósmy - że przynajmniej dobrze. Wśród najmłodszych respondentów tylko co dziesiąty żyje poniżej średniej, a dwie piąte lepiej niż przeciętnie" - uznał CBOS.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.