wnp.pl

Czy nasze komputery są bezpieczne?

0 0
Czy nasze komputery są bezpieczne?

Na świecie coraz częściej mówi się o problemach z bezpieczeństwem urządzeń mobilnych, tymczasem zagrożone są także urządzenia stacjonarne.

Ataki na komputery przez strony WWW, lokalne infekcje przenoszone np. na pamięciach USB i serwery przechowujące szkodliwą zawartość wciąż zagrażają bezpieczeństwu IT.

Poziom bezpieczeństwa w II kwartale roku w Polsce przebadała firma Kaspersky Lab. Z zebranych danych wynika, że ataki poprzez przeglądarkę internetową są obecnie głównym sposobem rozprzestrzeniania szkodliwych programów. Cyberprzestępcy wykorzystywali do infiltracji systemów użytkowników przede wszystkim luki w zabezpieczeniach aplikacji i systemów operacyjnych, wykorzystując tzw. model "drive-by-download". W takich przypadkach do infekcji dochodzi w momencie odwiedzania zainfekowanej strony WWW, bez jakiejkolwiek interakcji i wiedzy użytkownika.

Drugą metodą jest socjotechnika - tak przygotowane strony i wiadomości e-mail, by skłonić użytkownika do pobrania szkodliwego programu. Produkty firmy wykryły w II kwartale ponad 2,1 mln szkodliwych programów atakujących przez internet, co w kategorii surfowania w internecie plasuje Polskę na 79 miejscu na świecie.

- Na tle innych krajów Polska wypada całkiem dobrze, jeżeli chodzi o liczbę użytkowników atakowanych podczas przeglądania zasobów internetowych. W niektórych krajach prawie połowa użytkowników jest atakowana w ten sposób, tymczasem w Polsce dotyczy to około 1/8 internautów - komentuje Maciej Ziarek, autor raportu i ekspert ds. bezpieczeństwa IT w firmie Kaspersky Lab Polska.

Druga kategoria to zagrożenia lokalne, kiedy szkodliwe oprogramowanie rozprzestrzenia się poprzez przenośne pamięci USB, płyty CD i DVD oraz inne kanały, które nie wymagają dostępu do internetu. W tym przypadku zanotowano ponad 6 mln ataków - 127 miejsce na świecie.

- W przypadku zagrożeń lokalnych nie jest już tak optymistycznie - co czwarty Polak jest narażony na szkodliwą aktywność tego typu. Nie ukrywam, że jest to wynik zaskakujący, zwłaszcza w czasach, kiedy coraz bardziej popularne są usługi w chmurze, a pamięci przenośne odchodzą powoli w zapomnienie - mówi Maciej Ziarek.

Poza tym w badanym okresie zarejestrowano ponad pół miliona incydentów ze szkodliwym oprogramowaniem przechowywanym na serwerach w Polsce.

- W odniesieniu do serwerów przechowujących szkodliwą zawartość udział Polski jest z pozoru niewielki. W rzeczywistości jednak wynik ten daje nam aż 26 miejsce w rankingu. Nie jest to czołowa lokata, ale w skali świata może się przekładać na setki tysięcy incydentów z oprogramowaniem przechowywanym na polskich serwerach - komentuje autor badania.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.