Czy młodzi ludzie w Dzień Dziadka myślą o swojej emeryturze?

• Młodzi ludzie w większości nie myślą jeszcze o przyszłości. Zaledwie 3 proc. Polaków oszczędza na emeryturę.
• Część z nich może być zmuszona do oddania swoich mieszkań w zamian za tzw. rentę hipoteczną.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy młodzi ludzie w Dzień Dziadka myślą o swojej emeryturze?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

22 sty 2016 16:29


- 21 stycznia obchodziliśmy dzień babci, a 22 stycznia - dzień dziadka. Młodym Polakom składającym życzenia dziadkom trudno jest sobie wyobrazić, że za kilkadziesiąt lat sami będą na ich miejscu. Obecnie nie myślą jeszcze o tak odległej przyszłości. Niestety ten brak zainteresowania może być przyczyną wielu zmartwień na stare lata. Emerytury obecnie młodych Polaków mogą w przyszłości wynieść zaledwie jedną trzecią ich ostatniego wynagrodzenia. Niestety nie robią oni nic, aby się przed tym zabezpieczyć - przestrzega Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Emeryci oddadzą mieszkania

Osoby, które nie zgromadzą oszczędności na emeryturę, będą musiały pogodzić się z drastycznie pogarszającym się poziomem życia, albo poszukać źródła dodatkowych pieniędzy. Może nim być tzw. renta hipoteczna. Już teraz działają firmy, które w zamian za przekazanie własności nieruchomości, dożywotnio wypłacają emerytom ustaloną z góry kwotę. Osoba korzystająca z tego rozwiązania do śmierci może mieszkać w swoim mieszkaniu.

- W ten sposób emeryt pozbawia jednak majątku swoich bliskich, gdyż fundusz nie musi przekazywać żadnych pieniędzy spadkobiercom. Obecnie popularność tego rozwiązanie jest jeszcze bardzo niska. W 2014 r. skorzystało z niego tylko kilkaset osób. Jednak w przyszłości prawdopodobnie taki sposób pozyskiwania funduszy stanie się bardziej powszechny - mówi Jarosław Sadowski.

Tylko 3 proc. Polaków myśli o emeryturze

Niestety ten scenariusz wydaje się bardzo prawdopodobny, gdyż niewielu Polaków oszczędza na emeryturę. Jedynie 5 proc. pracujących posiada IKE, a 3,5 proc. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Co więcej, wielu posiadaczy takich produktów z nich nie korzysta.

Dla przykładu w II półroczu 2015 r. wpłat dokonano jedynie na 14 proc. IKZE. Nawet jeśli uwzględnimy oszczędzanie na emeryturę w inny sposób niż IKE i IKZE, to odsetek i tak pozostaje bardzo niski. Z raportu „Polak finansowym singlem” przygotowanego na zlecania Aviva Investors wynika, że tylko 3 proc. Polaków oszczędzana z myślą o emeryturze.  

Jak oszczędzać?

- W oszczędzaniu na emeryturę ważne są dwie rzeczy. Po pierwsze, aby jak najwcześniej zacząć odkładać na ten cel. Po drugie, aby pieniądze inwestować, a nie trzymać na nieoprocentowanym rachunku lub w gotówce - wskazuje Jarosław Sadowski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.