Czy młodzi ludzie w Dzień Dziadka myślą o swojej emeryturze?

0 0
Czy młodzi ludzie w Dzień Dziadka myślą o swojej emeryturze?
Niewielu Polaków oszczędza na emeryturę. (Flickr, Jassen, CC2.0)

• Młodzi ludzie w większości nie myślą jeszcze o przyszłości. Zaledwie 3 proc. Polaków oszczędza na emeryturę.
• Część z nich może być zmuszona do oddania swoich mieszkań w zamian za tzw. rentę hipoteczną.

- 21 stycznia obchodziliśmy dzień babci, a 22 stycznia - dzień dziadka. Młodym Polakom składającym życzenia dziadkom trudno jest sobie wyobrazić, że za kilkadziesiąt lat sami będą na ich miejscu. Obecnie nie myślą jeszcze o tak odległej przyszłości. Niestety ten brak zainteresowania może być przyczyną wielu zmartwień na stare lata. Emerytury obecnie młodych Polaków mogą w przyszłości wynieść zaledwie jedną trzecią ich ostatniego wynagrodzenia. Niestety nie robią oni nic, aby się przed tym zabezpieczyć - przestrzega Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Emeryci oddadzą mieszkania

Osoby, które nie zgromadzą oszczędności na emeryturę, będą musiały pogodzić się z drastycznie pogarszającym się poziomem życia, albo poszukać źródła dodatkowych pieniędzy. Może nim być tzw. renta hipoteczna. Już teraz działają firmy, które w zamian za przekazanie własności nieruchomości, dożywotnio wypłacają emerytom ustaloną z góry kwotę. Osoba korzystająca z tego rozwiązania do śmierci może mieszkać w swoim mieszkaniu.

- W ten sposób emeryt pozbawia jednak majątku swoich bliskich, gdyż fundusz nie musi przekazywać żadnych pieniędzy spadkobiercom. Obecnie popularność tego rozwiązanie jest jeszcze bardzo niska. W 2014 r. skorzystało z niego tylko kilkaset osób. Jednak w przyszłości prawdopodobnie taki sposób pozyskiwania funduszy stanie się bardziej powszechny - mówi Jarosław Sadowski.

Tylko 3 proc. Polaków myśli o emeryturze

Niestety ten scenariusz wydaje się bardzo prawdopodobny, gdyż niewielu Polaków oszczędza na emeryturę. Jedynie 5 proc. pracujących posiada IKE, a 3,5 proc. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Co więcej, wielu posiadaczy takich produktów z nich nie korzysta.

Dla przykładu w II półroczu 2015 r. wpłat dokonano jedynie na 14 proc. IKZE. Nawet jeśli uwzględnimy oszczędzanie na emeryturę w inny sposób niż IKE i IKZE, to odsetek i tak pozostaje bardzo niski. Z raportu „Polak finansowym singlem” przygotowanego na zlecania Aviva Investors wynika, że tylko 3 proc. Polaków oszczędzana z myślą o emeryturze.  

Jak oszczędzać?

- W oszczędzaniu na emeryturę ważne są dwie rzeczy. Po pierwsze, aby jak najwcześniej zacząć odkładać na ten cel. Po drugie, aby pieniądze inwestować, a nie trzymać na nieoprocentowanym rachunku lub w gotówce - wskazuje Jarosław Sadowski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.