Coraz więcej ojców zamiast pracy wybiera opiekę nad dzieckiem

0 0
Coraz więcej ojców zamiast pracy wybiera opiekę nad dzieckiem

Od końca lat 80. liczba ojców nie pracujących poza domem prawie podwoiła się w Stanach Zjednoczonych, osiągając 2 mln. To wynik kryzysu i bezrobocia, ale też rosnącej liczby ojców, którzy opiekują się dziećmi - wynika z raportu Pew Research Center.

W 1989 roku w USA w domach pozostawało z dziećmi 1,1 mln ojców. Jak głosi opublikowany w czwartek raport Pew Research Center, trwająca od 2007 do 2009 roku recesja gospodarcza i towarzyszący jej wzrost bezrobocia sprawiły, że liczba ta wzrosła do 2,2 mln. Od tego czasu nieco spadła i w 2012 roku wynosiła 2 mln.

To matki wciąż najczęściej pozostają w domach, by zajmować się dziećmi. Ale udział ojców wzrósł z 10 proc. w 1989 roku do 16 proc. w 2012 roku.

Z raportu wynika, że 23 proc. ojców, którzy pozostają w domach, jako powód wskazuje brak możliwości znalezienia pracy. Ale aż 21 proc. pozostaje w domu głownie po to, by opiekować się rodziną i dziećmi. To cztery razy więcej niż w 1989 roku. Wówczas głównym, wskazanym przez 56 proc. ojców powodem niepodejmowania pracy poza domem była choroba lub niepełnosprawność. Obecnie ten odsetek wynosi 35 proc.

Wzrost liczby ojców pozostających w domu z dziećmi nakłada się na inny rosnący w ostatnich latach trend, a mianowicie wzrost liczby ojców, którzy w ogóle nie mieszkają ze swoimi dziećmi. Około 16 proc. ojców małych dzieci mieszka osobno.

Aż 47 proc. ojców, którzy nie pracują poza domem, żyje w biedzie (w porównaniu z 8 proc. ojców pracujących), a 22 proc. nie ukończyło nawet szkoły średniej (w porównaniu 10 proc. ojców pracujących).

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.