Co zrobić, żeby wakacyjna praca marzeń nie zamieniła się w koszmar?

Boom na prace sezonowe w Polsce oraz za granicą trwa. Wśród wakacyjnych ofert pracy można znaleźć prawdziwe perełki – oferty pracy w krajach egzotycznych, luksusowych ośrodkach turystycznych i najpiękniejszych miejscach na ziemi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co zrobić, żeby wakacyjna praca marzeń nie zamieniła się w koszmar?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

11 lip 2014 10:39


- Co roku otrzymujemy wiele zapytań o tego typu prace od ludzi młodych, szczególnie studentów. Dla tych osób to jedna z niewielu możliwości na zwiedzanie świata przy minimalnych kosztach ponoszonych z tego tytułu. Nikogo już nie dziwi kelner mówiący po polsku w ośrodku na Wyspach Kanaryjskich, czy polskojęzyczny animator na greckiej plaży - mówi Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

- Pracodawcy chwalą sobie współpracę z Polakami. Doceniają ich pracowitość i wysoką kulturę osobistą. Stopniowe bogacenie się społeczeństwa polskiego, a co za tym idzie coraz częstsze zagraniczne podróże spowodują, że prac sezonowych w atrakcyjnych miejscowościach za granicą będzie z roku na rok coraz więcej - dodaje Inglot.

Jednak praca w miejscach uchodzących za atrakcyjne turystycznie wiąże się także z ryzykiem, które należy mieć na uwadze zanim wsiądziemy do samolotu. Każdy pracownik wyjeżdzający do pracy za granicą powinien wyposażyć się w niezbędnik zawierający ważne telefony alarmowe. Należy w tym celu sprawdzić strony internetowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych, upewniając się czy w miejscu, do którego wybieramy się do pracy istnieje placówka konsularna. Ponadto przydatne będą też kontakty do placówek medycznych, czy na policję.

Warto poznać kulturę i obyczaje kraju, do którego wyjeżdżamy. Dzięki tej wiedzy unikniemy niespodzianek i poczujemy się pewniej w nowym otoczeniu. Szczególnie jest to istotne w krajach arabskich, w których lista rzeczy dozwolonych i karalnych może się znacznie różnić od zasad obowiązujących w Polsce, czy nawet w Europie.

Podstawową zasadą w pracy za granicą, także w ośrodkach turystycznych, jest podpisanie umowy przed podjęciem pracy. Pracodawca (czy pośrednik) nie może wymagać od nas uiszczenia jakiejkolwiek kwoty jako kaucji przed podjęciem pracy. Wynagrodzenie wypłacane jest po przepracowanym okresie pracy, tygodniowo bądź miesięcznie.

Aby uniknąć niespodzianek na miejscu i wybrać pracę bezpieczną, u wiarygodnego pracodawcy, najlepiej nie szukać ofert na własną rękę. Agencje pracy dysponują ofertami pracy sezonowej również w tego typu miejscach i warto z nich skorzystać dla własnego bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem będzie także skontaktowanie się z biurami podróży, które prowadzą najwięcej rekrutacji do prac w popularnych turystycznie lokalizacjach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.