Syndrom poniedziałku: Co z tego, że weekend... jak po nim znów poniedziałek

Lęk przed pracą? Stres, zniechęcenie i negatywne podejście do obowiązków zawodowych? To może być syndrom poniedziałku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Syndrom poniedziałku: Co z tego, że weekend... jak po nim znów poniedziałek

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/AT

21 sie 2017 9:15


• Syndrom poniedziałku, czyli powracający lęk przed pracą, może objawiać się zniechęceniem i negatywnym podejściem do obowiązków zawodowych.

• W skrajnej postaci wywołuje takie objawy jak stres, bezsenność czy dolegliwości fizyczne.

• Syndrom poniedziałku dotyczy nie tylko tak zwanych białych kołnierzyków, którzy kojarzą się z korporacyjnym wyścigiem szczurów.

• Coraz częściej lęk przed pracą odczuwają też pracownicy innych sektorów, jak np. nauczyciele, sprzedawcy czy pracownicy fizyczni.

Do głównych przyczyn poniedziałkowych fobii należy nadmiar pracy, brak czasu na odpoczynek i regenerację, złe relacje ze współpracownikami oraz stresująca atmosfera panująca w firmie.

Czytaj też: Nie lubię poniedziałku

Badania przeprowadzone przez amerykańskich specjalistów, dowodzą, że najmniej produktywnym dniem tygodnia jest właśnie poniedziałek. Już wtedy aż jedna trzecia pracowników odczuwa zmęczenie. Może to wynikać z faktu, że podczas weekendu pracą martwi się aż 65 proc. badanych, a prawie połowa respondentów poświęca swój wolny czas w sobotę i niedzielę na bieżące sprawy zawodowe.

- Syndrom poniedziałku dotyczy nie tylko tak zwanych białych kołnierzyków, którzy kojarzą się z korporacyjnym wyścigiem szczurów. Coraz częściej lęk przed pracą odczuwają też pracownicy innych sektorów, jak np. nauczyciele, sprzedawcy czy pracownicy fizyczni - wyjaśnia Magdalena Pawłowska, konsultant HR24.com.pl

- U niektórych może objawiać się jedynie narzekaniem na pracę i wyładowywaniem frustracji podczas spotkań ze znajomymi i na portalach społecznościowych, natomiast u innych przybiera postać poważnego zaburzenia zagrażającego zdrowiu psychicznemu i fizycznemu - dodaje.

Jak się jednak okazuje, poniedziałek nie musi być najgorszym dniem tygodnia. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa w Stanach Zjednoczonych nastrój w poniedziałek wcale nie jest taki zły porównując go z innymi dniami tygodnia.

Przyczyną negatywnych odczuć jest to, że po wolnym weekendzie perspektywa powrotu do pracy nie wydaje się przyjemna. Negatywne emocje dodatkowo pogłębia pesymistyczne nastawienie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

agatka 2017-09-10 17:44:55

oj @małgosia łączę sie w bólu niestety... pokładam nadzieję w tych pomysłach z bloga impela bo wydają się całkiem ciekawe

małgosia 2017-08-30 22:31:05

@kaja właśnie taka osobą jestem ja... mam nadzieje ze twój artykul okaże sie pomocny bo nie mam już na siebie pomysłu..

kaja 2017-08-21 11:29:23

na szczęście lubię swoją pracę, więc syndrom poniedziałku mnie nie dotyczy:P ale znam ludzi, którzy na myśl o powrocie do pracy od razu się stresują:( jak radzić sobie z syndromem poniedziałku: blog.impel.pl/syndrom-poniedzialku-jak-sobie-z-nim-radzic/ mądre spojrzenie na temat.