Chorwacka lista wstydu - oni nie płacą swoim pracownikom

0 0
Chorwacka lista wstydu - oni nie płacą swoim pracownikom

Chorwacki Urząd Skarbowy opublikował we wtorek wykaz ponad 5 tysięcy firm, które zalegają więcej niż miesiąc z wypłaceniem swym pracownikom pensji - poinformował w środę dziennik "Veczernji list", który nazwał wykaz "listą wstydu".

Lista 5 400 firm i 1 600 indywidualnych przedsiębiorców została opublikowana na stronie internetowej Urzędu. Znajdują się na niej m.in. kancelarie adwokackie, przedszkola, kościoły, klasztory, oddział Czerwonego Krzyża i wiele średniej wielkości przedsiębiorstw.

"Pytanie, kto powinien się wstydzić. Kwestia wstrzymywanych wypłat jest jedynie objawem głębokiej zapaści w funkcjonowaniu państwa. Gdyby państwo działało należycie, żadna firma nie miałaby możliwości przetrzymywania pensji i nie byłoby konieczności publikowania takich list" - napisał "Veczernji List".

W krajach bałkańskich, gdy trzeba zacisnąć pasa, firmy zaczynają od wstrzymywania wypłaty wynagrodzeń - wyjaśnia agencja AFP. Stosują kruczki prawne, korzystając z tego, że sądy są niewydolne, a nadzór finansowy słaby i nie wypłacają miesiącami poborów. Z uwagi na duże bezrobocie pracownicy nie zwracają się do władz o pomoc i praktycznie pracują bez zapłaty.

Chorwacja, która weszła do Unii Europejskiej w lipcu ubiegłego roku, znajdowała się przez pięć lat w recesji i w tym roku nie jest przewidziany żaden wzrost gospodarki.

Ogólna wartość zatorów płatniczych prywatnych i państwowych przedsiębiorstw wyniosła w marcu tego roku 34 mld kun (6 mld dolarów).

Dwa lata temu chorwacki Urząd Skarbowy opublikował listę około stu tysięcy firm i osób prywatnych unikających płacenia podatków. Od tego czasu ściągalność podatków stopniowo się zwiększa.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.