Chińskie koncerny farmaceutyczne zamieszane w skandal korupcyjny?

- Chińska policja poinformowała w środę, że oskarżyła byłego szefa oddziału w Chinach brytyjskiego koncernu farmaceutycznego GlaxoSmithKline (GSK) i dwóch innych pracowników o korupcję. Mieli oni dawać wielomiliardowe łapówki lekarzom i pracownikom szpitali.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chińskie koncerny farmaceutyczne zamieszane w skandal korupcyjny?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 maj 2014 10:48


Operację miał koordynować były szef GSK na Chiny Mark Reilly.

"Oddziały GSK oferowały łapówki pracownikom szpitali, lekarzom i organizacjom medycznym za zwiększenie sprzedaży (leków rozprowadzanych przez firmę). Łapówki opiewały na miliardy juanów (setki milionów dolarów)" - powiedział na konferencji prasowej w Pekinie przedstawiciel ministerstwa ds. bezpieczeństwa publicznego.

Mark Reilly i dwóch chińskich dyrektorów Zhang Guowei i Zhao Hongyan są również oskarżani o korumpowanie urzędników w Pekinie i Szanghaju - poinformowała chińska agencja Xinhua, powołując się na policję w Changsha w prowincji Hunan na południu kraju.

Śledztwo trwało dziesięć miesięcy. Według policji od 2007 r. GSK łącznie wydał blisko 500 mln dolarów na łapówki. Niektórzy lekarze brali nawet od 7 do 10 proc. od sprzedaży leków GSK, które przepisywali.

Kampania przeciw korupcji w sektorze farmaceutycznym w ChRL rozpoczęła się na początku lipca 2013 r. od zarzutów właśnie pod adresem największej brytyjskiej firmy farmaceutycznej.

W skandal, oprócz GSK, zamieszane są największe giganty farmaceutyczne: Merck, Novartis, Roche i Sanofi. Pieniądze, za które firmy farmaceutyczne kupowały w Chinach wpływy, przekazywane były za pośrednictwem agencji turystycznych i innych firm, np. specjalizujących się w organizowaniu konferencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.