Celnicy aresztowani za łapówki

- Aresztowano dwoje celników z przejścia granicznego w Gołdapi (Warmińsko-Mazurskie). Są podejrzani o przyjmowanie łapówek od przemytników. W zamian przepuszczali bez kontroli autobusy jadące z Rosji, w których ukryto co najmniej pół miliona paczek papierosów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Celnicy aresztowani za łapówki

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

31 sty 2014 12:10


O zatrzymaniu pięciu osób podejrzanych o udział w przemycie papierosów z obwodu kaliningradzkiego poinformowała w piątek Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Wśród nich jest dwoje funkcjonariuszy Oddziału Celnego w Gołdapi, których decyzją sądu aresztowano na trzy miesiące.

Jak ustalono w śledztwie, celnik Andrzej K. od stycznia 2011 do marca 2013 roku wielokrotnie przyjmował łapówki, które łącznie przekroczyły 220 tys. zł. Analogiczny zarzut przedstawiono Kamili N., która w 2011 roku miała otrzymać od przemytników co najmniej 400 tys. zł. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Według prokuratury w zamian za korzyści majątkowe obydwoje przepuszczali bez należytej kontroli bądź umożliwiali przejazd autobusów i samochodów, które wcześniej wskazali im organizatorzy przemytu. Pojazdy były wyposażone w specjalnie skonstruowane skrytki pod podłogą, służące do przewozu papierosów przez granicę.

Z wstępnych ustaleń śledczych wynika, że dzięki skorumpowanym celnikom nielegalnie wwieziono z Rosji nie mniej niż 507 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kontrabanda była sprzedawana w okolicach Gołdapi, Olecka i Ełku. Za taki towar należało zapłacić Skarbowi Państwa ponad 8 mln zł należności celnej, podatku VAT i akcyzowego.

Rzecznik Izby Celnej w Olsztynie Ryszard Chudy powiedział, że w zatrzymaniu podejrzanych uczestniczyła wyspecjalizowana grupa funkcjonariuszy celnych. "Od początku śledztwa przekazywaliśmy prokuraturze materiały, które pomogły w ostatecznym postawieniu zarzutów" - zaznaczył.

Według rzecznika w ub. roku w woj. warmińsko-mazurskim zarzuty korupcyjne przedstawiono jednemu funkcjonariuszowi służby celnej oraz byłemu celnikowi, którego wcześniej zwolniono z pracy z powodu podobnych podejrzeń.

Jak przypomniał Chudy, w przypadku postawienia zarzutów, celników natychmiast zawiesza się w pełnieniu obowiązków, a po prawomocnym skazaniu są zwalniani ze służby. W 2013 roku we współpracy z CBA przeprowadzono szkolenia dla funkcjonariuszy z przejść granicznych i kierownictwa izby celnej, które miały podnieść ich wiedzę o zagrożeniach korupcyjnych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.