Byli bezdomni gotują bigos dla papieża

0 0
Byli bezdomni gotują bigos dla papieża
Posiłki na Światowe Dni Młodzieży przygotowują osoby zatrudnione w działającej w tym miejscu już od kilku lat kuchni dla bezdomnych, które sami jeszcze pewien czas temu byli bez dachu nad głową. (fot. pixabay)

Gotowanie tony bigosu dla pielgrzymów przybywających na czwartkowe (28 lipca) spotkanie z papieżem Franciszkiem w Częstochowie rozpoczęły w poniedziałek (25 lipca) w tamtejszej parafii Miłosierdzia Bożego osoby, które kiedyś były bezdomne. Pomagają im wolontariusze.

- Charakteryzując krótko naszą najnowszą inicjatywę można powiedzieć, że bezdomni gotują dla papieża - powiedział proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie ks. Andrzej Partika. - To taki mały skrót językowy - gotujemy oczywiście nie dla samego papieża Franciszka, ale dla pielgrzymów przybyłych na to spotkanie - dodał.

Posiłki przygotowują osoby zatrudnione w działającej w tym miejscu już od kilku lat kuchni dla bezdomnych, które sami jeszcze pewien czas temu byli bez dachu nad głową. - Długi czas żyłem na ulicy. Wiem aż zbyt dobrze, co to znaczy głód i czym jest ciepła strawa - wyznał Mieczysław, szef kuchni.

Ostatnio gotował dla m.in. uczestników etapu diecezjalnego Światowych Dni Młodzieży. - Nie znam żadnego języka obcego, nie rozumiałem, co ci pielgrzymi do mnie mówili, ale to daje sporą frajdę, kiedy widzę, że na talerzach nic nie zostaje. Chyba musiało im smakować - powiedział pan Mieczysław.

Papież Franciszek będzie na Jasnej Górze w czwartek (28 lipca). Rozdawanie bigosu rozpocznie się już dzień wcześniej - wówczas do Częstochowy ma zjeżdżać wielu pielgrzymów, tym razem przede wszystkim z Polski. Banery informujące o bezpłatnym posiłku rozwieszone są w strategicznych punktach miasta, dlatego gospodarze są pewni, że chętnych nie zabraknie.

Bigos - tradycyjna polska potrawa, której bazą są kapusta i wędlina - to specjalność częstochowskiej parafii. Od kilku lat w sezonie wzmożonego ruchu pielgrzymkowego można tam zjeść porcję bigosu. Już od poniedziałku (18 lipca) gotowano tę potrawę dla pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży, którzy w regionie spędzali dni w diecezjach.

W przygotowywaniu i rozdysponowaniu ok. 500 porcji dziennie pomagają wolontariusze z Fundacji Ufam Tobie działającej na terenie parafii.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Okazuje się, że gotowanie bigosu to jedna z niewielu inicjatyw dla pielgrzymów organizowanych przez pallotynów. Oni wiedzą jak ewangelizować we współczesnym świecie! Poczytajcie sami o szalonych i niezwykłych pomysłach na stronie internetowej Doliny Miłosierdzia.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.