Bohaterowie seriali będą uczyć jak dbać o zęby

• Programy w mediach publicznych będą promować wśród Polaków prozdrowotne zachowania - poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
• Jego zdaniem, bohaterowie seriali mogą skutecznie uczyć dzieci i dorosłych jak dbać o higienę jamy ustnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bohaterowie seriali będą uczyć jak dbać o zęby

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 wrz 2016 7:57


Szef resortu zdrowia gościł w Poznaniu na otwarciu Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI 2016. W wydarzeniu bierze udział ok. 10 tys. osób z niemal 120 państw.

- Z zębami Polaków, także dzieci, nie jest dobrze. To problem narastający przez lata, rozwiązanie go to ogromne i czasochłonne zadanie. Wszyscy eksperci doradzają, by zaczynać od zdrowia dzieci, od promocji odpowiednich zachowań. Chodzi o najprostsze rzeczy, takie jak nauka codziennego czyszczenia zębów, odpowiednie odżywianie się, unikanie słodyczy. Niezbędna jest edukacja zarówno dzieci, jak i dorosłych i podejmujemy w tym zakresie wiele działań. Planujemy przede wszystkim promocję poprzez media publiczne - powiedział PAP minister.

Jak dodał, w ostatnich tygodniach podpisany został w tej sprawie list intencyjny z Telewizją Polską. W planach jest nie tylko realizacja osobnych programów dotyczących zdrowia, ale także lokowanie treści o tematyce prozdrowotnej np. w serialach.

Czytaj też: Ile zarabia dentysta?

- Seriale są wykorzystywane przez różne firmy, które chcą sprzedać swoje produkty. Wiadomo, że wiele osób podejmuje życiowe decyzje pod wpływem takich treści. Wystarczy spojrzeć na fale serialowych imion nadawanych dzieciom - zaznaczył Radziwiłł.

Przypomniał, że doświadczenia innych państw pokazują, iż dzięki mediom można przekonać ludzi do zmiany codziennych przyzwyczajeń, zachowań i zdrowszego trybu życia.

- W wielu krajach Europy Zachodniej, gdzie tego typu akcje promocyjne są prowadzone od lat, próchnicy prawie nie ma. My mamy w tym zakresie bardzo dużo do zrobienia. Treści, które mogą się pojawić w serialach, są nie do przecenienia - dodał minister.

Pytany o koszty promocji zdrowia w mediach wskazał, że media publiczne mają swoją misję.

Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że prozdrowotne przekazy w mediach pojawią się "w najbliższym czasie". - Ale też proszę nie oczekiwać, że będziemy to ogłaszać. To się po prostu stanie - stwierdził.

Minister zdrowia poinformował, że resort pracuje nad rozwiązaniami, które mają spowodować, że dzieci z opiekunami częściej będą odwiedzać gabinety dentystyczne, a stomatolodzy chętniej poświęcą się opiece nad dziećmi.

- Jest kilka pomysłów, jednym z nich jest pomysł ustanowienia "dentysty pierwszego kontaktu", który byłby kimś w rodzaju lekarza rodzinnego - to jednak wciąż tylko jeden z projektów - powiedział.

Jak dodał, już wprowadzone zasady promują funkcjonowanie gabinetów stomatologicznych w szkołach.

- Pod rządami nowego rozporządzenia w sprawie kryteriów oceny ofert, więcej punktów w konkursie o kontrakt stomatologiczny będą otrzymywać gabinety usytuowane w szkole. Na pewno nie we wszystkich szkołach da się to zrobić i dlatego pracujemy obecnie nad tym by zapewnić opiekę dentystyczną dzieciom także poza szkołą - mówił minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.