Biznesmen, inżynier, lekarz - amerykańskie losy powstańców warszawskich

0 0
Biznesmen, inżynier, lekarz - amerykańskie losy powstańców warszawskich

Relacje uczestników powstania warszawskiego, którzy po wojnie osiedlili się w USA wzbogacą Archiwum Historii Mówionej. Wielu z powstańców zrobiło za oceanem karierę tworząc własny biznes lub pracując w prestiżowych zawodach.

Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego gromadzi relacje uczestników i świadków zrywu mieszkających w kraju i poza granicami.

"Podczas wizyty w USA połączyliśmy siły z konsulatem polskim w Nowym Jorku, także planującym nagranie powstańców, którzy zamieszkali w Stanach. Nasze nagrania udostępniliśmy potem MSZ do stworzenia większego projektu" - powiedział PAP Jan Radziukiewicz z Archiwum.

Jak zaznaczył, większość z rozmówców była w bardzo dobrej formie, długo byli czynni zawodowo. "Jeden z wywiadów przeprowadziliśmy z panią Jadwigą Adamiak, która ma już 98 lat. Pani Krystyna Chrostek, fizyk z wykształcenia, długie lata pracowała w szpitalu jako rentgenolog. Pan Jerzy Kuncewicz jest do tej pory praktykującym inżynierem elektronikiem. Kiedy w latach 60. przyjechał do Stanów, zajmował się naprawą telewizorów. Doszedł do stanowiska szefa dużej firmy elektronicznej. W większości przypadków rozmowy z nimi to opowieści z pozytywnym zakończeniem" - mówił Radziukiewicz.

Jednym z rozmówców był Jan Kurdwanowski, wiele lat pracujący w USA jako lekarz, autor wydanej własnym sumptem książki o powstaniu "Mrówka na szachownicy". "To niesamowity człowiek, o fenomenalnej pamięci. Przeprowadziliśmy z nim najdłuższy wywiad w Archiwum - dziewięć godzin bez przerwy. Może miało to też związek ze świadomością, że z racji jego wieku, mogła to być już ostatnia okazja do opowiedzenia swojej historii. Szczegółowo relacjonował powstańcze losy - przeszedł Wolę, Stare Miasto i Śródmieście. Był jednym z nielicznych ocalałych ze zbombardowanego przez Niemców Pasażu Simonsa, gdzie zginęło ponad 300 powstańców" - opowiadał pracownik Archiwum.

Kolejny z niezwykłych powstańczych emigrantów to Lubomir Tomaszewski, znana postać w świecie wzornictwa przemysłowego, podczas powstania żołnierz "Baszty". "Do Stanów Zjednoczonych trafił w latach 60. na zaproszenie bogatej amerykańskiej rodziny Vanderbiltów, którzy podczas wizyty w Polsce zachwycili się jego pracami m.in. jednym z projektów nagrodzonym w Paryżu. Potem przez długie lata wykładał wzornictwo w Stanach" - mówił Radziukiewicz.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.