Będzie można odliczyć 50 proc. podatku od zakupu aut służbowych

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będzie można odliczyć 50 proc. podatku od zakupu aut służbowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

4 lut 2014 17:00


Chodzi o rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT dotyczący tzw. samochodów z kratką. Przewiduje on m.in., że od aut osobowych (ich zakupu i części do nich) wykorzystywanych jednocześnie do celów służbowych i prywatnych będzie przysługiwać odliczenie 50 proc. podatku.

Zgodnie z uzupełnionym harmonogramem najbliższego posiedzenia Sejmu, pierwsze czytanie dokumentu zaplanowano na środę. Tego samego dnia projektem zajmie się komisja finansów publicznych. Drugie czytanie na posiedzeniu plenarnym Sejmu zaplanowano na czwartek, a zaraz po nim komisja finansów publicznych ma pochylić się nad ewentualnymi poprawkami zgłoszonymi przez posłów. Nic nie stanie więc na przeszkodzie, by nowelizacja została uchwalona w piątkowym głosowaniu.

Czytaj też:  Samochód służbowy dla każdego pracownika

Na taki scenariusz liczy ministerstwo finansów, które chce, by zmiany weszły w życie jak najszybciej. W uzasadnieniu do projektu przyjęto, że zaczną one obowiązywać 1 marca br., choć projekt przewiduje, że nowe przepisy wejdą w życie po dwóch tygodniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd w ubiegły wtorek, firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków dotyczących pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które wykorzystywane są do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych. Wyjątek dotyczy odliczenia VAT od paliwa.

Założono, że pełne odliczenie będzie przysługiwało tylko w przypadku wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Będzie to wymagało złożenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Możliwość odliczania 50-proc. kwoty VAT od paliw kupowanych do napędu pojazdów wykorzystywanych do działalności gospodarczej i do celów prywatnych ma być zawieszona do 30 czerwca 2015 r. Okres przejściowy nie dotyczyłby wydatków na paliwa do samochodów, które są wykorzystywane w 100 proc. do działalności gospodarczej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.