Banki w Grecji otwarte tylko dla emerytów

Grecja otworzy banki, żeby obsługiwać emerytów, którzy nie mają kart do bankomatów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Banki w Grecji otwarte tylko dla emerytów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

30 cze 2015 10:05


Resort finansów Grecji zapowiedział, że od środy (1 lipca) do końca tygodnia tysiąc oddziałów banków będzie otwarte, żeby obsługiwać emerytów, którzy nie mają kart do bankomatów.

Banki zamknięte by zapobiec załamaniu się systemu

Dla innych klientów banki pozostaną zamknięte do 6 lipca; kontrolę przepływu kapitałów wprowadzono w tym tygodniu, żeby zapobiec załamaniu się systemu bankowego.

Czytaj też: Jak kształtowały się wynagrodzenia w Grecji na przestrzeni ostatnich lat?

Bankomaty uruchomiono ponownie w poniedziałek po południu, ale wielu emerytów nie może z nich korzystać. Do końca tygodnia emeryci będą mogli pobrać ze swoich kont w bankach do 120 euro.

Resort finansów zapewnia, że wkłady bankowe pozostaną bezpieczne także po niedzielnym referendum, w którym Grecy mają się wypowiedzieć, czy akceptują program oszczędności i reform, których w zamian za dalszą pomoc domagają się wierzyciele. Rząd premiera Aleksisa Ciprasa warunki te odrzucił.

Program pomocowy nie będzie przedłużony

Strefa euro odrzuciła z kolei prośbę Grecji, by wygasający we wtorek 30 czerwca program pomocowy przedłużyć do czasu referendum.

Bez porozumienia w sprawie reform nie zostanie odblokowana ostatnia transza pomocy dla Grecji w wysokości 7,2 mld euro; bez tych pieniędzy Ateny nie mogą zrealizować swych zobowiązań wobec MFW, czyli spłacić do końca czerwca kolejnej raty zadłużenia w wysokości 1,6 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.