Analiza przeszłości pomaga w walce z brakiem motywacji?

0 0
Analiza przeszłości pomaga w walce z brakiem motywacji?
- Pamiętajmy, że drugą stroną porażki jest sukces - mówi Anna Rosiak, doradca zawodowy. (Fot.: Flickr, GotCredit, CC2.0)

• Tylko połowa Polaków realizuje noworoczne postanowienia.
• Negatywne doświadczenia z przeszłości mogą być przyczyną problemów z motywacją. 
• Analiza własnej podświadomości pozwoli poznać źródło problemu i z nim walczyć.

Według badań Homo Homini na zlecenie Nordea PTE tylko połowie Polaków udaje się zrealizować noworoczne postanowienia.

Zdaniem ekspertów zapał pojawiający się w podświadomości wraz ze zbliżającym się nowym rokiem to naturalny odruch, często wynikający z wpływu środowiska. Ludzie chcą naśladować członków rodziny lub kolegów z pracy i robią postanowienia, choć nie do końca czują chęć ich realizacji. Prowadzi to do szybkiej utraty motywacji. Słomiany zapał to także często efekt niewłaściwego sposobu myślenia.

– W pewnym momencie mechanizm wewnętrzny mówi stop, przecież mam doświadczenia, które mówią, że i tak tego nie osiągnę, więc po co to będę robić. Mamy skłonności do negatywnego myślenia. Jeżeli się coś nam nie udało, myślimy o tym, wiążemy to z porażką, a porażka jest negatywnym myśleniem. Nie udało mi się, nie potrafię – mówi Anna Rosiak, doradca zawodowy, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie.

Niezrealizowanie postanowień noworocznych może prowadzić do spadku samooceny, a nawet frustracji. Eksperci radzą więc przede wszystkim przyjrzeć się własnej podświadomości, czyli granicznej sferze psychiki między świadomością a nieświadomością, w której gromadzą się tłumione odczucia i doświadczenia.

Anna Rosiak, doradca zawodowy, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie. (Fot.: Newseria)
Anna Rosiak, doradca zawodowy, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie. (Fot.: Newseria)

Tylko 10 proc. aktywności życiowej to aktywność świadoma, pozostała część wynika z doświadczeń z przeszłości, które kształtują każdego człowieka i wpływają na jego sposób myślenia o sobie. Należy więc dokładnie zastanowić się nad tym, jakie przeszłe doświadczenia blokują pozytywną samoocenę, powodują lęk przed porażką lub niezdolność do działania.

– Zaglądajmy w siebie, zastanawiajmy się, jak funkcjonujemy, jak działa nasz umysł, jak podświadomość wpływa na nasze życie. Są to zagadnienia, których tak naprawdę nie dotyka się w codziennym życiu. Niemniej jednak to, kim jesteśmy w środku, jak zostaliśmy ukształtowani w przeszłości i jakie są nasze przeszłe doświadczenia, decyduje o tym, kim dzisiaj jesteśmy – mówi Anna Rosiak. 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.