Amerykański pesymizm

0 0
Amerykański pesymizm
65 proc. Amerykanów twierdzi, że kluczowym problemem jest to, że ich kraj nie daje wszystkim równych szans, by odnieść sukces. /Fot. Flickr, Nicolas Raymond, CC2.0

Ponad 70 proc. Amerykanów wierzy, że USA są wciąż w recesji, a połowa uważa, że ich kraj najlepsze dni ma już za sobą. Martwią ich m.in. kwestie zatrudnienia i brak równych szans w karierze.

Raport pt. "American Values Survey", przedstawiony we wtorek, 17 listopada w think tanku Brookings Institution, jest corocznym badaniem mierzącym nastawienie amerykańskiej opinii publicznej do gospodarki, instytucji państwowych i polityków, a także dyskryminacji rasowej i systemu sprawiedliwości.

Tegoroczny raport, opublikowany na rok przed wyborami prezydenckimi, pokazuje silny pesymizm amerykańskiego społeczeństwa. Aż 72 proc. ankietowanych błędnie stwierdziło, że USA są wciąż w recesji, mimo notowanego od kilku lat wzrostu gospodarczego.

Ponadto 49 proc. uznało, że Ameryka najlepsze dni ma już za sobą. Tymczasem w 2012 roku 54 proc. Amerykanów mówiło, że ich kraj najlepszy okres ma wciąż przed sobą, a przeciwnego zdania było 38 proc.

- Amerykanie są coraz bardziej niepewni co do przyszłości swego kraju. Wśród znacznej części elektoratu silna jest nostalgia za latami 50. - powiedział dr Dan Cox, dyrektor Public Religion Research Institute (PRRI), instytucji, która przygotowała raport.

- Uczucia pesymizmu i niepokoju są silne zwłaszcza wśród białych Amerykanów, a wyjątkowo mocno wyrażają je protestanci ewangelikalni oraz członkowie ruchu Tea Party - dodał.

Jednocześnie raport odnotował znaczny spadek poparcia dla Tea Party w ciągu ostatnich pięciu lat - z 11 proc. w 2010 roku do 6 proc. obecnie.

Zatrudnienie wśród najważniejszych problemów

Pytani o to, co jest najważniejsze dla nich z osobistego punktu widzenia, Amerykanie wskazywali na służbę zdrowia (63 proc.), terroryzm (62 proc.) i zatrudnienie (60 proc.).

Aż 65 proc. stwierdziło też, że kluczowym problemem jest to, że ich kraj nie daje wszystkim równych szans, by odnieść sukces. Ponad trzy czwarte ankietowanych poparło pomysł podniesienia pensji minimalnej z obecnych 7,25 do 10,10 dolara za godzinę.

Raport wskazuje na znaczny wzrost obaw dotyczących przestępczości, które wyraża obecnie 48 proc. Amerykanów. Ale reakcje na przypadki zabicia w ostatnim czasie Afroamerykanów przez policję są bardzo różne. Dwie trzecie białych Amerykanów uznało je za wyizolowane przypadki, podczas gdy 81 proc. Afroamerykanów uznało, że są one częścią większego zjawiska, związanego z tym, jak policja traktuje czarnoskórych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.