Amerykańscy milenialsi długo siedzą na garnuszku rodziców

Co czwarty amerykański przedstawiciel pokolenia Y mieszka z rodzicami. Dlaczego młodzi nie chcą być samodzielni?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Amerykańscy milenialsi długo siedzą na garnuszku rodziców

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 lip 2015 21:20


W USA rośnie liczba osób w wieku 18-34 lat, które mieszkają z rodzicami mimo iż mają pracę - wynika z najnowszego raportu Pew Research Center.

Niesamodzielni młodzi Amerykanie

Badanie ośrodka Pew Research Center dotyczyło pokolenia tzw. "milenialsów", nazywanych też Generacją Y - czyli osób urodzonych między 1981 a 1997 rokiem. Z danych opublikowanych w końcowym raporcie wynika, że młodzi Amerykanie nie spieszą się z wyprowadzką z domu rodzinnego, nawet jeśli ich sytuacja finansowa jest zadowalająca.

Czytaj też: Pokolenie Y jest wymagające, dlatego że oczekiwania pracodawców wobec nich są bardzo duże

Na skutek stopniowej poprawy kondycji amerykańskiej gospodarki liczba bezrobotnych "milenialsów" zmniejszyła się w ciągu ostatniego pięciolecia. W 2010 r. stopa bezrobocia wśród osób w wieku 18-34 lat wynosiła 12,4 proc.; obecnie jest to 7,7 proc.

Dodatkowo pracownicy należący do wspomnianej grupy wiekowej zarabiają dziś więcej niż trzy lata temu: mediana tygodniowych zarobków przedstawicieli Generacji Y to 574 dolary, podczas gdy w 2012 r. kwota ta wynosiła 547 dolarów.

Te pozytywne trendy nie przekładają się jednak na spadek liczby osób żyjących we wspólnym gospodarstwie domowym z rodzicami: o ile w 2010 r. takich osób w całych Stanach Zjednoczonych było 41,9 mln, to dziś liczba ta kształtuje się na poziomie 42,2 mln. W ujęciu procentowym oznacza to, że z rodzicami mieszka obecnie 26 proc. reprezentantów pokolenia "milenialsów" - o 2 proc. więcej niż w 2010 r.

Długi studenckie coraz wyższe

Zdaniem ekspertów, taka sytuacja może być spowodowana faktem, że poziom tzw. długu studenckiego w USA jest dziś wyższy niż kiedykolwiek wcześniej, co z kolei ma swoje źródło w szybko rosnących kosztach kształcenia. Wielu młodym Amerykanom, którzy ukończyli studia i rozpoczęli spłatę pożyczki zaciągniętej na naukę, życie pod jednym dachem z rodzicami daje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy potrzebnych do uregulowania zobowiązań wobec państwa.

Jak jednak podkreślają autorzy raportu Pew Research Center, na dłuższą metę taki stan rzeczy może mieć fatalne konsekwencje dla rynku mieszkaniowego w Stanach Zjednoczonych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.