A może tak zamek zamiast mieszkania? Najtańszy za 150 tys. zł

0 0
A może tak zamek zamiast mieszkania? Najtańszy za 150 tys. zł
fot. pixabay

Od 150 tys. zł do ponad 64 mln złotych – z grubsza tak szeroki jest zakres cen oferowanych dziś na sprzedaż zamków w Europie - wynika z opracowania Lion's Banku.

- Najmniejszym budżetem trzeba oczywiście dysponować, kupując obiekt w ruinie. Odrestaurowanie go może jednak pochłonąć niemałą fortunę - podkreśla Bartosz Turek z Lion's Banku.

- Oferta za 150 tys. zł czeka na nowego nabywcę XIV-wiecznego zamku w województwie lubuskim. Niestety zazwyczaj tak niska cena oznacza, że obiekt kwalifikuje się do kapitalnego remontu. A odrestaurowanie go może pochłonąć niemałą fortunę - mówi Turek.

Kosztowny remont

- W przypadku tego typu zabytku konsultacje z restauratorem to oczywiste wymaganie. Będzie on chciał, żebyśmy odrestaurowali zamek, dwór czy kamienicę w taki sposób, żeby jak najbardziej przypominały oryginał, a to niestety kosztuje. Trywialna wymiana okien może kosztować kilka razy więcej, niż gdybyśmy korzystali z przeciętnej oferty dostępnej na rynku - wyjaśnia Turek.

- W trakcie prac restauratorskich może się w każdej chwili okazać, że czegoś nie przewidzieliśmy i coś jeszcze będzie nas sporo kosztowało - dodaje.

Drogie utrzymanie

Sporo kosztuje także samo utrzymanie własnego zamku. Często więc z ruin podnoszone są historyczne mury, w których później działa hotel, spa czy restauracja. - Dzięki temu tętnią one życiem, a portfel właściciela ma szanse pęcznieć, a nie topnieć - dodaje ekspert.

- Taki biznes prowadzony w starych murach ma dodatkowo szansę cieszyć się większym zainteresowaniem turystów - dodaje Turek.

Przykłady zamków, które zostały zamienione na hotele pokazują, że przychody mogą być spore. Stopy zwrotu uzyskane w takich obiektach były nawet dwucyfrowe. Ale również dlatego, że poddając remontowi tego typu obiekty, można liczyć na dofinansowanie nawet w kwocie połowy kosztów. A to podnosi rentowność.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.