7 lat i 2 miesiące - tyle Polak musi pracować na mieszkanie

Mamy jedne z najtańszych mieszkań w Europie. Ale żeby na nie zarobić, musimy długo pracować.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

7 lat i 2 miesiące - tyle Polak musi pracować na mieszkanie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/ Gazeta Wyborcza

25 cze 2015 9:17


Jak bowiem wynika z raportu firmy doradczej Deloitte, na 70-metrowe lokum trzeba u nas odkładać równowartość pensji brutto przez 7 lat i 2 miesiące.

I gorzej w Europie mają tylko na Węgrzech (prawie 8 lat), we Francji (8), w Rosji (prawie 9) i Wielkiej Brytanii (10).

Czytaj też: Zakup mieszkania w Polsce: Kogo stać na apartament?

Najszybciej na własne mieszkanie mogą sobie pozwolić Belgowie - tylko 38 miesięcznych pensji, a także poniżej 4 lat - Niemcy i Duńczycy.

Nowe mieszkania w Polsce kosztowały zaś w ub.r. średnio ok. 1,1 tys. euro za m kw. I tańsze były tylko w Rosji, na Węgrzech i w Portugalii - informuje "Gazeta Wyborcza".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Miłosz 2015-06-25 15:53:16

Tytuł jest niestety nieprawdą, bo żeby naprawdę oszczędzić na mieszkanie to trzeba by odkłaać srednią pensję przez 20-30 lat. Wyliczenie zakłada przeznaczenie całej zarobionej kwoty na mieszkanie. A z czego w tym czasie żyć? Mnie, przeciętnemu Kowalskiemu pozostaje kredyt mimo że mieszkanie z rynku pierwotnego i tak dość tanio wytargowałem - 5200 za m2 na osiedlu Ecoria w Poznaniu. Ale wiem że spłacam na swoje i juz moge mieszkać, a nie dopiero za 7 lat. Odsetki co prawda t koszmar ale staram się tak o tym nie myślec ;)

yoda 2015-06-25 15:17:16

Mi z rachunków wychodzi co innego. Żeby kupić mieszkanie w PL to trzeba 30 lat pracować zakładając oczywiście że przeciętny Kowalski zarabia 2 tys netto i na nic nie wydaje tej kasy.