W Szwecji brakuje rąk do pracy. Szansa dla Polaków?

Przyszłość na szwedzkim rynku pracy dla personelu medycznego, kucharzy czy informatyków maluje się w jasnych barwach - donosi polska ambasada w Sztokholmie, powołując się na szwedzkie państwowe Pośrednictwo Pracy, Arbetsfoermedlingen.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Szwecji brakuje rąk do pracy. Szansa dla Polaków?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AS

7 lut 2016 10:49


Nigdy wcześniej, od 2007 roku kiedy to zaczęto prowadzić tego typu badania, brak pracowników w wielu zawodach nie był tak duży, jak obecnie.

Rekordowe braki występują w służbie zdrowia. Dziewięć spośród pierwszej dwudziestki najbardziej poszukiwanych zawodów to pielęgniarki o różnych specjalnościach.

Według szwedzkiego biura w perspektywie 5-10 lat występować będzie brak siły roboczej w wielu zawodach. Jako pewniaki pod względem szans na znalezienie pracy, pośredniak poleca gimnazjalistom wybór którejś z czterech specjalizacji: Opieka i służba zdrowia, budownictwo i roboty ziemne, mechanika samochodowa i transport oraz techniki przemysłowe. (

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Beros 2016-05-26 21:40:00

Co oni za glupoty wygaduja?Chyba opieraja sie na statystykach biur pracy (bemaningföretag).Wielu ludzi po studiach informatycznych jest bez pracy.Skad oni maja te informacje.W szwecji rynkiem rzadza wlasnie takie firmy.Zabieraja prace i blokuja miejsce innym i stad ciagle ogloszenia te same co 2 tygodnie,miesiac itp.Ci sami klienci rozne agencje ktore na pewnym etapie rekrutacji informuja ze klient sie wycofal ze zmienilo sie zapotrzebowanie itp itd.W sluzbie zdrowia pielegiarki czy tzw podpielegniarki maja full roboty bo zwalniaja i ograniczaja koszty.A czesto jest tak ze jedna jasnie pani przyjdzie do pracy i gowno robi a druga zapieprza(oczywiscie nie trudno zgadnac kto zapieprza a kto dupa siedzi).Wiec niech nie opowiadaja bzdur.Te szwedzkie biuro to zapewne biuro propagandy.Maja szkolenia a bezrobotnych wysylaja na specjalne programy pomocowe w znalezieniu pracy co nie przynosi wogole efektu tylko poprawia statystyki.W szwecji kreuje sie zapotrzbowanie na pracownikow.

Jacek 2016-02-09 19:01:48

Przecież mają imigrantów? Po co im Polacy?