Udzielając się jako wolontariusz, łatwiej znajdziesz pracę

0 0
Udzielając się jako wolontariusz, łatwiej znajdziesz pracę
Udzielając się jako wolontariusz łatwiej znajdziesz pracę. Przynajmniej w USA

Tak przynajmniej twierdzą amerykańscy rekruterzy. Jeden na pięciu HR-owców zza oceanu w pierwszej kolejności zatrudni osoby z takim doświadczeniem.

Serwis internetowy LinkedIn bazując na badaniach prowadzonych wśród swoich użytkowników, pokazuje, że doświadczenie w wolontariacie jest istotnym elementem rozwoju kariery zawodowej. 41 procent badanych przez serwis pracowników działów Human Resources uznało pracę dla organizacji społecznych za tak samo ważną, jak pracę odpłatną, doceniając przede wszystkim rozwijanie zainteresowań, empatię, a przede wszystkim aktywną budowę sieci kontaktów, mającą duże znaczenie na rynku pracy. 

Do podobnych wniosków doszli badacze z Corporation for National and Community Service, niezależnej agencji rządu USA odpowiedzialnej za rozwój wolontariatu i programów społecznych, analizując dane z ostatnich dziesięciu lat. Z prowadzonych badań wynika, że bezrobotni, którzy zaangażowali się w wolontariat, mają o 27 procent większą szansę na znalezienie pracy w ciągu następnego roku, niż ci niepodejmujący podobnych działań. Co więcej, doświadczenie w wolontariacie u osób nieposiadających wyższego wykształcenia zwiększa szanse na znalezienie przez nich pracy o ponad połowę. 

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Stowarzyszenie Klon/Jawor prowadzi badanie „Zaangażowanie Społeczne Polek i Polaków”, z którego wynika, że 18 procent Polaków angażuje się w wolontariat na rzecz instytucji trzeciego sektora lub grup społecznych, nie pobierając za to wynagrodzenia. Najwięcej w tej grupie jest ludzi młodych, którzy nie ukończyli 26. roku życia – aż 21 procent. To bardzo dużo w skali 38-milionowego kraju, choć dla przykładu, w mniejszej Danii wolontariuszami jest 46 procent obywateli, którzy ukończyli 16 lat.

A czy w polskich realiach doświadczenie w pracy jako wolontariusz daje przewagę na rynku pracy? Organizujące akcję Szlachetna Paczka krakowskie Stowarzyszenie Wiosna zbadało w 2013 roku postawy i motywacje swoich wolontariuszy. Wynika z niego, że u ponad 70 procent wolontariuszy wzrosły kompetencje, szczególnie w obszarze relacji interpersonalnych, umiejętności pracy w grupie czy kreatywnego podejścia do rozwiązywanych problemów.

Codziennie pojawiają się nowe oferty wolontariatu. Strony internetowe fundacji i stowarzyszeń, regionalnych centrów wolontariatu czy serwisy takie jak wolontari.at, ngo.pl czy mojwolontariat.pl zachęcają do sprawdzenia się w roli wolontariusza.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.