Stawka negocjacji z Wlk. Brytanią: prawa 800 tys. polskich pracowników

0 0
Stawka negocjacji z Wlk. Brytanią: prawa 800 tys. polskich pracowników
Polaków na Wyspach dziś są obronione w 100 proc? (fot. pixabay.com)

Stawką negocjacji ws. zmiany warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE były prawa 800 tysięcy Polaków pracujących na Wyspach, a nie jedno świadczenie - powiedział w sobotę 20 lutego wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

"Trzeba pamiętać, że stawką nie było jedno z siedmiu świadczeń socjalnych, które po 2020 roku będzie być może trochę zmienione, stawką były prawa obecnych, dzisiaj pracujących 800 tysięcy Polaków na Wyspach" - powiedział w TVP Info Szymański, który wrócił z unijnego szczytu w Brukseli.

Jego zdaniem prawa Polaków na Wyspach dziś są obronione w 100 proc., "ponieważ ten specjalny brytyjski mechanizm jest tak zdefiniowany, aby działał tylko wobec nowo przybywających". "Ta fala migracji z Polski dzisiaj słabnie" - przekonywał.

Zaznaczył też, że ten mechanizm jest zdefiniowany w taki sposób, że nie użyje go żaden inny kraj członkowski Unii Europejskiej. "To też jest olbrzymi zysk negocjacyjny Polski, ponieważ wiemy, że w bardzo wielu innych krajach są podobne plany" - ocenił Szymański.

Jak podkreślił, wyjście Wielkiej Brytanii z UE oznaczałoby, że unijne gwarancje praw socjalnych przebywających tam Polaków "byłyby równe zeru".

Zauważył jednocześnie, że sprawa świadczeń jest "nieproporcjonalnie rozdęta" w debacie brytyjskiej, bo korekta kosztów brytyjskiej polityki społecznej wynikająca z ustaleń ze szczytu jest mniejsza niż procent. "To jest dużo bardziej symboliczne działanie" - ocenił. Jak dodał w Wielkiej Brytanii jest dzisiaj "bardzo szerokie przekonanie", że system świadczeń na dzieci, które żyją poza Wielką Brytanią, jest w jakiś sposób nadużywany. Przyznał, że to jest faktycznie pewien problem.

"Nie zmienia to faktu, że my staliśmy na stanowisku jednoznacznym, że trzeba minimalizować straty" - mówił. Podkreślił, że pozostałe sześć świadczeń nie ulegnie zmianie. "To świadczenie (na dzieci - PAP) po roku 2020 być może być może będzie jakoś zmodyfikowane, a jeszcze nie wiemy jak, ponieważ na razie tylko wstępne kroki zostały poczynione w jaki sposób ta indeksacja będzie przebiegała" - powiedział.

"Otrzymaliśmy tu również dość dużo, ponieważ deklaracja Komisji Europejskiej, która jest integralną częścią tego porozumienia, mówi wyraźnie, że indeksacja powinna brać pod uwagę standardy opieki socjalnej w kraju zamieszkania dziecka. Po przyjęciu programu 500 plus oznacza to, że my mamy tak naprawdę europejski poziom świadczeń, że różnica między Polską a dajmy na to Wielką Brytanią, w tym obszarze jest bardzo niewielka, to nam będzie niezwykle pomagało w negocjacjach, które się rozpoczną już za kilka miesięcy nad zmianą rozporządzenia w tym obszarze, aby indeksacja była możliwie bezbolesna" - podsumował.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.