Macierzyństwo przeszkadza kobietom w karierze

0 0
Macierzyństwo przeszkadza kobietom w karierze
Kobiety pytane o bariery uniemożliwiające zdobycie najwyższych stanowisk, wskazują głównie macierzyństwo (fot.fotolia)

Prawie połowa kobiet przyznaje, że przeszkodą w ich rozwoju zawodowym jest rodzicielstwo.

Tylko 5 proc. prezesów firm w Polsce i 37 proc. menedżerów wysokiego szczebla to kobiety. Zarazem prawie połowa pań przyznaje, że główną przeszkodą w ich rozwoju zawodowym jest rodzicielstwo - wynika z badania sieci firm doradczych Grant Thornton International.

Jak wynika z opracowania, obecnie aż 37 proc. najwyższych stanowisk w polskich średnich i dużych przedsiębiorstwach zajmują kobiety. Autorzy wskazują, że na tle innych państw to bardzo wysoki odsetek - spośród 34 państw, w których przeprowadzono badanie, tylko w dwóch - w Rosji i Gruzji - odnotowano większy udział kobiet-menedżerów.

Kobietom trudno osiągnąć najwyższe stanowisko

W opracowaniu zwrócono także uwagę, że choć kobiety relatywnie często dochodzą w Polsce do stanowisk menedżerskich, to rzadko udaje im się osiągnąć najwyższe stanowisko w firmie. Tylko 5 proc. prezesów firm w Polsce to kobiety.

Pytane o bariery uniemożliwiające zdobycie najwyższych stanowisk, kobiety wskazują głównie macierzyństwo (40 proc. wskazań), zobowiązania rodzinne (23 proc.), formę zatrudnienia oraz warunki finansowe (19 proc.)

"Kobiety czują wewnętrzną potrzebę spełnienia misji macierzyńskiej i wierzą, że czas spędzony z dzieckiem jest najważniejszy. Wiedzą to także pracodawcy, którzy obawiają się długiej nieobecności i niedyspozycji pracownic" - skomentowała te wyniki Anna Pisarek, menedżer w Grant Thornton.

"Na drugim miejscu uplasowały się zobowiązania rodzinne. Zakorzeniony w nas model opieki nad rodzicami czy rodzeństwem to element tożsamości kulturowej, z którym ciężko zmierzyć się w pojedynkę w obliczu całego społeczeństwa" - czytamy w opracowaniu.

Ponadto respondentki wskazywały, że często przed objęciem nowego stanowiska powstrzymuje je to, że rzetelne wykonywanie obowiązków zawodowych zabierze im czas, który mogłyby spędzić z rodziną.

Wśród najwyższych stanowisk, które najczęściej obejmują kobiety znalazły się posady szefa kontrolingu, dyrektora do spraw HR i dyrektora do spraw sprzedaży.

Dane w raporcie dotyczące Polski oraz innych krajów pochodzą z wywiadów z dyrektorami generalnymi, dyrektorami zarządzającymi, prezesami oraz pozostałym kierownictwem wysokiego szczebla ze wszystkich sektorów średnich przedsiębiorstw z 35 krajów. Próba wynosiła 5,404 respondentów. Wywiady przeprowadzano w okresie od września do grudnia 2014 roku.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.