Liczba pracujących w szarej strefie się nie zmniejsza


Badania przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że liczba pracujących w szarej strefie nie zmniejsza się na przestrzeni lat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Liczba pracujących w szarej strefie się nie zmniejsza

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AS

9 sty 2016 12:34


Jak wynika z przeprowadzonego przez GUS w 2014 roku badania, pracę nierejestrowaną wykonywało 711 tysiąca osób. To jest 4,5 proc. ogólnej liczby pracujących.

Poprzednio takie badanie wykonano w 2010 roku

Odnotowano wówczas, że pracę w szarej strefie wykonywało 732 tys. osób, a więc 4,6 proc. ogólnej liczby pracujących.

Tak więc w 2014 roku - w stosunku do roku 2010 - zarówno sama liczba pracujących "na czarno”, jak i ich udział w ogólnej liczbie zatrudnionych uległy tylko nieznacznemu ograniczeniu.

Jak obliczył GUS, w 2014 roku praca nierejestrowana była głównym źródłem utrzymania dla 396 tys., czyli dla 55,7 proc. ogółu pracujących "na czarno”. W roku 2010 zarówno liczebność tej kategorii, jak i odsetek, kształtowały się na niezmienionym lub bardzo zbliżonym poziomie.

Dla około 38 proc. pracujących, praca w "szarej strefie” gospodarki trwała krótko – wykonywana była w ciągu jednego miesiąca, a prawie 27 proc. pracujących "na czarno” wykonywało tę pracę przez pięć i więcej miesięcy.

Praca w "szarej strefie” gospodarki ma w dużej mierze sezonowy charakter, a wynika to z dominacji prac ogrodniczo-rolnych oraz usług budowlanych i instalacyjnych.

Najwięcej osób deklarowało "pracę na czarno” od lipca do września.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.