Liczba pracujących w szarej strefie się nie zmniejsza

0 0
Liczba pracujących w szarej strefie się nie zmniejsza
Praca w "szarej strefie” gospodarki ma w dużej mierze sezonowy charakter, a wynika to z dominacji prac ogrodniczo-rolnych oraz usług budowlanych i instalacyjnych (fot. pixabay.com CC0)


Badania przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że liczba pracujących w szarej strefie nie zmniejsza się na przestrzeni lat.

Jak wynika z przeprowadzonego przez GUS w 2014 roku badania, pracę nierejestrowaną wykonywało 711 tysiąca osób. To jest 4,5 proc. ogólnej liczby pracujących.

Poprzednio takie badanie wykonano w 2010 roku

Odnotowano wówczas, że pracę w szarej strefie wykonywało 732 tys. osób, a więc 4,6 proc. ogólnej liczby pracujących.

Tak więc w 2014 roku - w stosunku do roku 2010 - zarówno sama liczba pracujących "na czarno”, jak i ich udział w ogólnej liczbie zatrudnionych uległy tylko nieznacznemu ograniczeniu.

Jak obliczył GUS, w 2014 roku praca nierejestrowana była głównym źródłem utrzymania dla 396 tys., czyli dla 55,7 proc. ogółu pracujących "na czarno”. W roku 2010 zarówno liczebność tej kategorii, jak i odsetek, kształtowały się na niezmienionym lub bardzo zbliżonym poziomie.

Dla około 38 proc. pracujących, praca w "szarej strefie” gospodarki trwała krótko – wykonywana była w ciągu jednego miesiąca, a prawie 27 proc. pracujących "na czarno” wykonywało tę pracę przez pięć i więcej miesięcy.

Praca w "szarej strefie” gospodarki ma w dużej mierze sezonowy charakter, a wynika to z dominacji prac ogrodniczo-rolnych oraz usług budowlanych i instalacyjnych.

Najwięcej osób deklarowało "pracę na czarno” od lipca do września.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.