Zrezygnujesz z pracy albo... Czasem bycie radnym to bilet w jedną stronę

0 0
Zrezygnujesz z pracy albo... Czasem bycie radnym to bilet w jedną stronę
fot. Fotolia

Trzy miesiące od momentu ślubowania mają radni, by zadecydować, czy wybierają mandat, czy pracę na dotychczasowym stanowisku. Są bowiem funkcje, których nie można łączyć z zasiadaniem w radzie czy w sejmiku województwa.

Dla wielu radnych, zwłaszcza tych, którzy debiutują, zasady dotyczące zakazu łączenia określonych zawodów z mandatem nie zawsze są jasne. Tymczasem to w ich gestii leży zrezygnowanie z dotychczasowych funkcji. Takie same zasady obowiązują zarówno w radzie gminy czy miasta, a także w sejmiku województwa.

Czytaj też: Karty parkingowe, delegacje i dodatki. Na co mogą liczyć radni?

Radni nie powinni pracować w urzędzie w miejscowości, w której uzyskali mandat, w tym także nim kierować. Oznacza to, że radny nie może być jednocześnie burmistrzem czy prezydentem. Ponadto na terenie swojej miejscowości ma zakaz prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy.

Ten ostatni zapis bywa jednak lekceważony przez samorządowców. Można tutaj przywołać przykład Krzysztofa Szyszlaka, który w tym roku został odwołany ze stanowiska członka zarządu powiatu w Białogardzie, bo jednocześnie prowadził przedsiębiorstwo produkcyjno-gastronomiczno-handlowe na mieniu komunalnym miasta.

Na tym jednak nie koniec. Radni nie mogą zasiadać na kierowniczych stanowiskach w spółkach z udziałem gminy, a także sprawować funkcji wojewody lub wicewojewody oraz realizować mandatu posła czy senatora.

Czytaj też: Czteroelementowa pensja i inne dodatki płacowe. Tak wyglądają zarobki włodarzy miast

Zakazy wynikają jednak nie tylko z ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, ale także z innych przepisów. Radnym nie może być osoba pracująca w samorządowych kolegiach odwoławczych oraz regionalnych izbach obrachunkowych.

Dotyczy to także prezesa, wiceprezesów, pracowników i dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia, członków rady NFZ i rad oddziałów wojewódzkich NFZ.   

Do kolidujących z mandatem radnego zajęć należy także praca sędziego, prokuratora oraz pracownika Najwyższej Izby Kontroli.     

Czytaj też: Chcesz pracować 10 godzin w miesiącu? Zostań radnym

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.