ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powinny być finansowane z budżetu państwa

• Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił w poniedziałek (8 lutego) obywatelski projekt inicjatywy ustawodawczej zmieniający sposób finansowania nauczycielskich wynagrodzeń.
• Związkowcy proponują, by pensje były wypłacane z budżetu państwa, a nie z przekazanej gminom dotacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powinny być finansowane z budżetu państwa

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 lut 2016 13:35


Związek Nauczycielstwa Polskiego zaprezentował w poniedziałek (8 lutego) projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw. ZNP proponuje dotację celową na wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach i szkołach samorządowych finansowaną w całości z budżetu państwa.

Dlaczego? - Samorządy od lat narzekają na niewystarczające, ich zdaniem, środki z subwencji oświatowej. I próbują oszczędzać na oświacie m.in. przekształcając szkoły samorządowe w placówki stowarzyszeniowe w celu ominięcia Karty Nauczyciela - wyjaśnia ZNP.

Propozycja ZNP polega na zmianie finansowania wynagrodzeń nauczycielskich z subwencji oświatowej na dotację celową. Takie rozwiązanie zdejmie z samorządów ciężar finansowania wynagrodzeń nauczycielskich. W szerszej perspektywie zahamuje proces przekazywania publicznych samorządowych szkół podmiotom zewnętrznym.

Fot. znp.edu.pl Fot. znp.edu.pl

Aby tego dokonać, potrzebna jest nowelizacja kilku ustaw:

- o dochodach jednostek samorządu terytorialnego,

- o systemie oświaty

- oraz Karty Nauczyciela.

Według ZNP, propozycja wypłacania pensji w ramach dotacji celowej z budżetu da jasną odpowiedź na pytanie, kto w końcu odpowiada za wysokość nauczycielskich wynagrodzeń - dyrektor, samorząd, czy minister edukacji.

ZNP musi zebrać minimum 1000 podpisów niezbędnych do zarejestrowania Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej, a następnie co najmniej 100 tys., by projekt trafił pod obrady sejmu.

Projekt nowelizacji ustawy możecie pobrać poniżej.

Pobierz PLIKI DO POBRANIA

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.