ZNP: Joanna Kluzik-Rostkowska dyskredytuje pracę nauczycieli. Będzie protest

Według ZNP, minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska lekceważy środowisko oświatowe, pozoruje dialog i uzależnia jego prowadzenie od likwidacji Karty Nauczyciela.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ZNP: Joanna Kluzik-Rostkowska dyskredytuje pracę nauczycieli. Będzie protest

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 kwi 2015 14:11


Zwiększenia nakładów na edukację, w tym podwyżek dla nauczycieli, poszanowania dla ich zawodu - domagać się będą uczestnicy sobotniej (18 kwietnia) ogólnopolskiej manifestacji organizowanej przez ZNP. Protestować będą też przeciw likwidacji szkół i łamaniu prawa przez samorządy.

Manifestacja ZNP będzie częścią ogólnopolskiej manifestacji gwiaździstej organizowanej w Warszawie przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Czterema trasami przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów maszerować będą przedstawiciele różnych branż m.in. transportu, górnictwa, przemysłu chemicznego, energetyki, budownictwa, przemysłu spożywczego i rolnictwa, ochrony zdrowia oraz strażacy.

"Nasza manifestacja będzie przede wszystkim wyrazem protestu przeciwko jakości polityki edukacyjnej realizowanej przez minister edukacji Joannę Kluzik-Rostkowską" - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Poinformował, że hasłem manifestacji będzie "Joanna robi nas w balona". Takie napisy będą umieszczone na balonach, które będą nieśli z sobą związkowcy. "Nasza ocena sposobu uprawiania polityki oświatowej przez MEN jest pejoratywna - polityka ta skupia się przede wszystkim na nadymaniu balona propagandy, balona populizmu, autoreklamy" - mówił.

Według Broniarza, na sobotniej manifestacji ZNP spodziewane jest blisko 20 tys. osób. Wyraził nadzieję, że szefowa resortu edukacji znajdzie w tym dniu czas na spotkanie z protestującymi nauczycielami oraz pracownikami szkolnej administracji i obsługi. Poinformował, że jeśli nie dojdzie do porozumienia ZNP podejmie decyzję o podjęciu ewentualnych dalszych kroków, łącznie ze strajkiem na jesieni.

ZNP podczas manifestacji będzie domagać się zwiększenia nakładów na edukację. Jak zaznaczają związkowcy, od wielu lat wydatki na oświatę spadają w relacji do PKB; w tym roku udział ten wynosi 2,52 proc. Według nich, nakłady na oświatę nie odzwierciedlają rzeczywistych, niezbędnych potrzeb w zakresie edukacji i wychowania.

Związkowcy chcą podwyżek płac nauczycieli o 10 proc. w 2016 r. Przypominają, że obecny - 2015 r. jest trzecim z rzędu, w którym nauczyciele nie dostaną podwyżek. Po raz ostatni płace zasadnicze nauczycieli wzrosły we wrześniu 2012 r. (w zależności od ich stopnia awansu zawodowego od 83 zł do 114 zł). W efekcie wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wynosi brutto: stażysty - 2265 zł, nauczyciela kontraktowego - 2331 zł, nauczyciela mianowanego - 2647 zł, nauczyciela dyplomowanego - 3109 zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

folga 2015-04-15 15:12:46

Ten marksistowski bastion stanu wojny trzeba zdelegalizować jak i pseudosądownictwo i kluby sportowe.