ZNP grozi strajkiem jeśli MEN nie wycofa się ze zmian w Karcie Nauczyciela

Do 15 listopada ZNP daje czas Ministerstwu Edukacji Narodowej na wycofanie się z części projektu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Później zapowiada oflagowanie szkół i akcję informacyjną, a następnie ogólnopolską manifestację, która ma się odbyć 23 listopada.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ZNP grozi strajkiem jeśli MEN nie wycofa się ze zmian w Karcie Nauczyciela

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 lis 2013 13:09


Jak powiedział we wtorek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, chodzi o wycofanie się z propozycji zmian w Karcie "godzących w status prawny nauczycieli". ZNP domaga się też wycofania zapisów projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, umożliwiających przekazywanie szkół przez samorządy osobom prawnym i fizycznym, w tym także związkom komunalnym, bez względu na liczbę uczniów.

"Niespełnienie powyższych żądań spowoduje podjęcie radykalnych działań ZNP, do wejścia w spór zbiorowy z rządem włącznie" - głosi uchwała prezydium zarządu głównego ZNP podjęta we wtorek.

Czytaj też: ZNP zatrudnia nauczycieli bez żadnych przywilejów?

Najpierw w dniach 18-23 listopada na budynkach szkół i placówek wywieszone zostaną flagi związkowe i transparenty, prowadzona będzie też akcja informacyjna na temat przyczyn i celów protestu. Następnie 23 listopada odbędzie się ogólnopolska manifestacja. Dwa dni później prezydium związku podejmie decyzję dotyczącą ewentualnych dalszych kroków.

Broniarz zaapelował do wszystkich środowisk oświatowych o poparcie akcji ZNP. Jak zaznaczył, jest ona otwarta pod warunkiem, że nie będzie wykorzystywana do celów politycznych.

Mówiąc o projekcie nowelizacji Karty Nauczyciela Broniarz podkreślił, że ZNP nie zgadza się na podporządkowanie nauczycieli samorządom. ZNP krytykuje m.in. propozycję MEN dotyczącą przyznania samorządom wpływu na awans zawodowy nauczycieli oraz o umiejscowieniu komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli przy samorządach. Jak mówił Broniarz, "to zamach na autonomię nauczycieli, ich niezależność oraz możliwość angażowania się w życie społeczne i obywatelskie". W jego ocenie, nauczyciele staną się zakładnikami samorządów.

Krytyka ZNP dotyczy również propozycji zmian w Karcie dotyczących zasad wynagradzania nauczycieli, urlopów wypoczynkowych i dla poratowania zdrowia, rejestracji czasu pracy nauczycieli, czyli tzw. dzienniczków.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.