Zmiana stereotypu: od urzędasa do profesjonalisty

Pracownicy urzędów przyznają, że część klientów widzi w nich urzędasów, którzy w pracy tylko piją kawę. To się jednak zmienia. Coraz częściej pojawia się opinia: życzliwy profesjonalista.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmiana stereotypu: od urzędasa do profesjonalisty

PODZIEL SIĘ


Autor: portalsamorzadowy.pl

20 lut 2013 1:58


Związek Powiatów Polskich przeprowadził badanie opinii wśród interesantów i urzędników 10 samorządów. Jest to jeden z elementów realizowanego obecnie przez ZPP projektu doradczego "Przede wszystkim jakość - poprawa jakości usług świadczonych przez JST dzięki modernizacji procesów zarządzania i podniesieniu kwalifikacji pracowników".

Na podstawie wyników badania ogólny obraz funkcjonowania urzędów jest pozytywny. Klienci widzą zmiany na lepsze. Samorządowców może cieszyć to, że ich najbliższa konkurencja, czyli Urząd Skarbowy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych oceniana jest gorzej.

Nadal trwałym elementem opisu urzędniczej rzeczywistości jest stwierdzenie, że urzędnik nic nie robi, tylko kawę pije. Stereotyp ten istnieje po dwóch stronach barykady. Niezadowoleni klienci często się nim posługują, chcąc ośmieszyć i zdezawuować pracę urzędniczą.
Również pracownicy urzędów często wykorzystują ten opis, chcąc opisać negatywne nastawienie klientów lub przedstawić sytuacje z przeszłości. Wśród klientów urzędów ten stereotyp ma mniej więcej taką samą liczbę zwolenników co przeciwników.

Przeciwnicy negatywnego wizerunku urzędników zwracają uwagę na duże zmiany w funkcjonowaniu urzędów, duży profesjonalizm pracowników oraz życzliwy stosunek urzędnika do klienta. Potwierdzają, że w przeszłości zdarzały się sytuacje, które obecnie istnieją bardziej we wspomnieniach, a są pożywką istnienia negatywnych opinii.

W tej grupie urzędnik staje się specjalistą, profesjonalistą, który nastawiony jest na rozwiązywanie problemów klientów. Do tego celu wykorzystuje swoją fachową wiedzę, a także miłe i pomocne podejście do klienta - nazywane często postawą prokliencką.
W niektórych przypadkach można mówić o lepszych ocenach jakie klienci dają młodszym stażem pracownikom urzędów, widząc w nich zupełnie innych pracowników.

Pracownicy urzędów potwierdzają, że część klientów widzi w nich typowych urzędasów, pracowników z poprzedniej epoki. Zgadzają się jednak, że coraz częściej opinie klientów o nich samych i o ich pracy stają się pozytywne. Zmiana oceny urzędników przez klientów prowadzi do tworzenia nowych typów relacji, w których osią oceny wizyty klienta w urzędzie staje się pozytywna obsługa klienta a nie demony przeszłości.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.