Zieliński: Nie będzie zwolnień w policji

0 0
Zieliński: Nie będzie zwolnień w policji
MSWiA przygotowało pewną pulę etatów na przywracanie jednostek policji. (Fot.: Wikimedia, Kevin.B, C3.0)

• Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński zapowiedział w Sejmie, że za rządów PiS nie będzie likwidacji posterunków czy komisariatów policji.
• Rozumie pokusę wycofywania etatów, ale jej nie akceptuje.
• Zapowiedział odtwarzanie posterunków a także innych instytucji.

- Policja nie może wycofywać się z danego terenu, ponieważ przez pewien okres było mniej zdarzeń. To jest wielki błąd. Policja na telefon - a taką koncepcję lansowano przez ostatnich osiem lat, to koncepcja błędna. My jej nie podzielamy - zadeklarował Zieliński.

W kontekście, jak zaznaczył, już napływających wniosków samorządów o przywracanie jednostek policji zapowiedział, że będą one odtwarzane tam, gdzie jest taka potrzeba i będzie współpraca zwłaszcza ze strony samorządów. Wskazał, że resort przygotował już na ten cel pewną pulę etatów, które powinny uzupełnić wysiłek komend miejskich i powiatowych.

Tam, gdzie to możliwe, jednostki takie mają funkcjonować całą dobę.

- To nie jest urząd administracji, tylko służba. Podejmujemy też inne decyzje - chcemy zagęścić sieć dzielnicowych, dzielnicowy będzie miał większą rolę do spełnienia. Chcemy zmienić wizerunek policji w oczach opinii publicznej - policja ma najpierw pomagać, a potem karać tego, kto przekracza prawo - podkreślił Zieliński.

Dyżurni będą pracowali

Wiceszef MSWiA odpowiadał na pytanie posła Leszka Długiego (Kukiz'15) o wycofane już zmiany w organizacji pracy komisariatów w Orzeszu i Łaziskach Górnych (Śląskie). Miały one polegać na zamykaniu (od początku lutego) komisariatów w godzinach nocnych i likwidacji w nich stanowisk dyżurnych. Komenda powiatowa policji w Mikołowie zamierzała dzięki przesunięciom kadrowym skierować więcej funkcjonariuszy w teren.

- Łaziska Górne i Orzesze to 40 tys. mieszkańców. Każdej nocy osoby w potrzebie mogą otrzymywać w komisariatach realną pomoc. Mniejsza liczba zdarzeń notowanych w systemie komputerowym w środku nocy świadczy tylko o tym, że interesanci odsyłani są do godzin porannych, a nie że w nocy nic się nie dzieje. Mniejsza aktywność systemu nie może być pretekstem do odwrócenia się od mieszkańców - podkreślił Długi.

Apelował też o szerokie konsultacje społeczne ws. ewentualnych podobnych zmian - w społeczeństwie i środowisku związkowym.

Zieliński odpowiedział, że decyzje ws. komisariatów w Orzeszu i Łaziskach Górnych zostały powstrzymane i dyżurni będą w nich pracowali. Przytoczył odpowiedź na pytanie o podstawę niedoszłych zmian, że obsadzenie tych stanowisk blokowało po pięć etatów w każdej jednostce, przy liczbie zgłoszeń niewiele przekraczającej średnio dwa na dobę.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.