Zawiercie, łapówki: Były prezydent oskarżony o korupcję

• Częstochowska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Ryszardowi M., byłemu prezydentowi Zawiercia.
• Dotyczy on przyjmowania korzyści majątkowych.
• Ryszard M. usłyszał łącznie dziesięć zarzutów: dziewięć korupcyjnych i jeden – niedopełnienia obowiązków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zawiercie, łapówki: Były prezydent oskarżony o korupcję

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

29 cze 2016 13:23


70-letni dziś M. po raz pierwszy został zatrzymany w lipcu 2014 r. Na trzy miesiące trafił wtedy do aresztu, wyszedł na wolność po wpłaceniu kaucji. Mimo to nie wrócił do wykonywania obowiązków prezydenta - został zawieszony w obowiązkach służbowych. Na początku br. M. został zatrzymany po raz kolejny - przedstawiono mu wówczas następne zarzuty; pozostał na wolności za zwiększonym ze 100 tys. zł do 200 tys. zł poręczeniem majątkowym.

Jak poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie prok. Tomasz Ozimek, skierowany do Sądu Rejonowego w Zawierciu akt oskarżenia obejmuje pięć osób: poza b. prezydentem Zawiercia, b. zastępcę prezydenta tego miasta Marka K., dwóch przedsiębiorców Czesława I. i Bartłomieja K. oraz kierownika budowy, której inwestorem było miasto Zawiercie.

Ryszardowi M. prokurator przedstawił 10 zarzutów popełnienia przestępstw, z których 9 dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych, a jeden niedopełnienia obowiązków służbowych i wejścia w porozumienie w toku postępowania przetargowego.

Czytaj też: Gliwice, Rybnik, Zawiercie i Katowice - tu są najbardziej łamane prawa pracowników

W toku śledztwa ustalono, że w latach 2009-2014 Ryszard M. przyjął od przedsiębiorcy Czesława I. korzyści majątkowe w łącznej kwocie 130 tys. zł. Korzyści te zostały przyjęte w związku z inwestycjami prowadzonymi przez Urząd Miasta w Zawierciu (zagospodarowanie zieleńca, budowa socjalnych budynków mieszkalnych, budowa i wyposażenie parku przemysłowo-technologicznego) oraz przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu (termomodernizacja przychodni lekarskich).

Przyjęcie korzyści w związku z ostatnią inwestycją dotyczy okresu, w którym M. pełnił funkcję starosty zawierciańskiego.

Ponadto M., jako prezydent Zawiercia, przyjął od Bartłomieja K. łapówki na ok. 40 tys. zł, a także kolejne o wartości od 50 do 500 zł - od trzech osób prywatnych. W jednym z tych przypadków łapówka (według wcześniejszych informacji kosz z alkoholem i słodyczami) została wręczona w zamian za załatwienie podpisania umowy najmu mieszkania. W wątku mieszkania komunalnego prokurator przedstawił też zarzut przyjęcia 1 tys. zł łapówki zastępcy prezydenta Markowi K.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.