Zamrożone aktywa i zakaz podróży dla rosyjskich i ukraińskich urzędników

0 0
Zamrożone aktywa i zakaz podróży dla rosyjskich i ukraińskich urzędników

USA ogłosiły 17 marca sankcje w postaci zamrożenia aktywów 11 wysokiej rangi rosyjskich i ukraińskich urzędników odpowiedzialnych za wojskową interwencję Rosji na Krymie i niedzielne referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Federacji Rosyjskiej.

ZAKTUALIZOWANA: Zgodnie z dekretem prezydenta Baracka Obamy sankcjami zostało objętych siedmiu wysokiej rangi urzędników rosyjskich oraz czterech ukraińskich.

Wśród Rosjan są dwaj doradcy prezydenta Władimira Putina, Władisław Surkow i Siergiej Głazjew, a także wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin, przewodniczący komisji ds. WNP w Dumie (niższej izbie parlamentu) Leonid Słucki, przewodniczący komisji konstytucyjnej Rady Federacji (wyższej izby parlamentu) Andriej Kliszas, szefowa Rady Federacji Walentina Matwijenko oraz deputowana do Dumy Jelena Mizulina.

"Każda z tych osób odgrywała kluczową rolę jako ideolog lub architekt referendum (na Krymie)" - wyjaśniły pragnące zachować anonimowość wysokiej rangi źródła w administracji USA.

Sam prezydent Rosji nie został objęty sankcjami, gdyż - jak wyjaśniły źródła - "USA nigdy nie zaczynają sankcji od szefów państw". "Ale wszystkie te osoby są zbliżone do Putina; doradzały mu, jak wdrażać obecną politykę Rosji wobec Krymu" - dodały źródła w amerykańskiej administracji.

Przedstawiciele Ukrainy, którzy zostali objęci sankcjami to: odsunięty od władzy prezydent Wiktor Janukowycz, a także prorosyjski premier Krymu Siergiej Aksjonow i przewodniczący krymskiego parlamentu Władimir Konstantinow, a także szef partii Ukraiński Wybór Wiktor Medwedczuk.

Sankcje finansowe wobec tych 11 osób oznaczają, że wszystkie ich aktywa w USA zostały zablokowane, a żadna firma amerykańska firma lub powiązana z USA nie może z nimi prowadzić interesów.

USA dotychczas nałożyły sankcje w postaci zakazu wizowego wobec urzędników rosyjskich i ukraińskich podważających suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Amerykańskie prawo zabrania jednak ujawnienia nazwisk tych osób.

Amerykańskie sankcje były koordynowane z Unią Europejską, ale jak przyznały źródła w Waszyngtonie, listy UE i USA nieco się różnią. "Choć listy nie są identyczne, to nasze połączone wysiłki wzmacniają efekt sankcji" - powiedział przedstawiciel rządu USA.

Podpisany przez Obamę dekret prezydencki pozwala na szybkie i niewymagające zgody Kongresu rozszerzenie sankcji w każdej chwili, w zależności od rozwoju sytuacji. "Jeśli Rosja będzie kontynuować eskalację, to możemy wskazywać kolejne osoby; będziemy dostosowywać naszą odpowiedź do działań Rosji w najbliższych dniach" - powiedziały źródła.

Wyjaśniły, że dekret prezydenta USA umożliwia objęcie sankcjami nie tylko kolejnych urzędników rosyjskich, ale i "inne osoby powiązane z Kremlem" oraz firmy w sektorze zbrojeniowym.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.