Z zamkniętego gabinetu nie da się dobrze zarządzać urzędem

0 0
Z zamkniętego gabinetu nie da się dobrze zarządzać urzędem

Nowoczesny sposób kierowania jednostkami sektora publicznego wykorzystuje główne doświadczenia menedżerów z biznesu, co prowadzi m.in. do mniejszego upolitycznienia jednostki, lepszego zarządzania i wzmacniania odpowiedzialności pracowników.

Cele i zadania stojące przed jednostkami administracji publicznej rzecz jasna są zupełnie inne niż prywatnych firm. Jednak sfera publiczna może wiele skorzystać na stosowaniu biznesowych form zarządzania.

- Menedżerowie z biznesu opierają się także na dobrym systemie monitoringu i sprawozdawczości, zlecaniu zadań podmiotom zewnętrznym na zasadach kontraktu czy umowy, redukowaniu kosztów i efektywności działań, stosowaniu kontroli zarządczej oraz wszechstronnych audytów efektywności i skuteczności - podkreśla prof. Krystyna Lisiecka, kierownik zakładu zarządzania jakością Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, która ostatnio wykładała swój punkt widzenia samorządowcom np. podczas konferencji "Skuteczne i efektywne zarzadzanie administracją publiczną" w Dąbrowie Górniczej.

- Jeśli nie monitorujemy, czyli okresowo nie weryfikujemy, czy to co robimy odpowiada temu co zaplanowaliśmy, to nie jesteśmy w stanie na bieżąco kierować żadną organizacją. Bez monitorowania na koniec roku może się okazać, że w ogóle nie osiągnęliśmy naszych celów - zauważa Agnieszka Giebel z departamentu audytu sektora finansów publicznych ministerstwa finansów.

O ile jednak kadrze w urzędach zarządzanie zadaniowe wychodzi nawet nie gorzej niż biznesowi, o tyle znacznie większe problemy pojawiają się przy tzw. zarzadzaniu miękkim, w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Z czym mają problem pracownicy samorządowi wyższej rangi szczególnie ci z bardzo długim stażem pracy?

- Osoby z 20-30 letnim stażem na stanowiskach kierowniczych przyzwyczajeni są często do tzw. gabinetowego zarzadzania, czy do rozdzielania zadań. Interesuje ich tylko efekt, a nie to jak podwładny sobie z zadaniem radzi - mówi dr Anna Sarowska- Gierasimowicz z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, która prowadzi zajęcia dla samorządowców w ramach Akademii Liderów Samorządów organizowanej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. - Swoją pozycję w urzędzie budują nieraz wyłącznie na zasadach podległości służbowej. Takie ukonstytuowanie się władzy to trudny orzech do zgryzienia - zaznacza i dodaje jednak , że coraz więcej urzędów, szczególnie tych gdzie kadra kierownicza jest młoda, jest świadoma potrzeby zmian w zarządzaniu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.